Sirutka je tečnost koja ostaje nakon procesa sirenja mlijeka, pri čemu se mlijeko razdvaja na čvrstu (skuta) i tečnu komponentu (sirutku). Kozja sirutka, bilo u prirodnom obliku ili kao dodatak ishrani, postala je nezaobilazan dio ishrane onih koji teže zdravom načinu života.
Istraživanja su pokazala da kozja sirutka može doprinijeti mršavljenju, poboljšati probavu, ojačati kosti i biti korisna osobama s dijabetesom tipa 2.
Mogu je konzumirati i osobe s alergijama, uključujući djecu. Pošto kravlje mlijeko sadrži protein kazein, koji može izazvati alergijske reakcije ili intoleranciju kod mališana, kozje mlijeko je često bolja alternativa jer sadrži znatno manje ovog proteina, što ga čini lakše svarljivim.
Kako konzumirati kozju sirutku?
Preporučena dnevna količina zavisi od individualnih potreba, ali optimalna doza iznosi oko pola litre dnevno. Najefikasnija je kada se pije ujutro na prazan želudac, dok se sportistima i osobama koje redovno treniraju savjetuje i unos nakon fizičke aktivnosti.
Treba napomenuti da osobe koje imaju problema sa bubrezima ne bi trebalo da pretjeruju sa kozjom sirutkom zbog visokog sadržaja proteina.
Kozja sirutka u narodnoj medicini koristi se već vijekovima. Hipokrat ju je savjetovao za jačanje imuniteta i protiv iscrpljenosti. Danas se konzumacija kozje sirutke savjetuje osobama sa različitim zdravstvenim stanjima, poput oboljenja jetre, ali važno je napomenuti da ova namirnica ne garantuje izlječenje, ali može povoljno da utiče na ozdravljenje.
Sirutka za pluća
Iako uzimanje kozje sirutke kao dodatka ishrani tokom šest nedelja može ukloniti probleme sa otežanim disanjem, ono ne može da poboljša funkciju pluća i kvalitet života ljudi koji boluju od hronične opstruktivne bolesti pluća (HOBP). Dakle, kozja sirutka pomaže u čišćenju pluća, ali nije dovoljno efikasna da bi izlječila bolesti pluća.
Sirutka za jetru
Kozja sirutka koristi se i kao prirodni čistač jetre. Osobama koje imaju masnu jetru preporučuje se da ujutro, dva sata prije doručka, popiju dvije čaše kozje sirutke. Ovo naravno neće samo od sebe riješiti problem pa je neophodno promeniti i način ishrane – izbaciti prerađene proizvode i masnu hranu, a povećati unos proteina. Kozju sirutku ne bi trebalo piti duže od dvije nedelje.