VOĐA HTS-A

Kako je Al-Džolani mijenjao imidž: Od džihadiste do "graditelja" u odijelu

Dok pobunjenici sada drže Damask, budućnost Sirije ostaje neizvjesna

Al Džolani. CNN

S. S.

8.12.2024

Abu Mohammd al-Golani, militantni vođa čija je pobuna srušila sirijskog predsjednika Bashara al-Assada, proveo je godine radeći na preoblikovanju svog javnog imidža, odričući se dugogodišnjih veza s al-Qaidom i prikazujući sebe kao zagovornika pluralizma i tolerancije. Posljednjih dana pobunjenici su čak odbacili njegov ratni pseudonim i počeli ga nazivati pravim imenom, Ahmad al-Sharaa. Ova transformacija, od džihadističkog ekstremiste do potencijalnog graditelja države, sada se suočava s ozbiljnim testom, ocjenjuje američki magazin "Time".

Pobunjenici kontroliraju glavni grad Damask, Asad se skriva, a po prvi put nakon 50 godina vladavine njegove porodice, otvoreno je pitanje kako će se Sirijom upravljati.

Sirija je dom različitih etničkih i vjerskih zajednica, koje su često bile međusobno sukobljene od strane Assadove vlasti i godina rata. Mnogi od njih strahuju od mogućnosti da sunitski islamski ekstremisti preuzmu vlast. Zemlja je također podijeljena među različitim naoružanim frakcijama, dok strane sile – od Rusije i Irana do Sjedinjenih Država, Turske i Izraela – igraju svoje uloge.

Ekstremističke organizacije

Al-Golani, 42-godišnjak kojeg Sjedinjene Države označavaju kao teroristu, nije se pojavio u javnosti otkako je Damask pao. Ipak, on i njegova pobunjenička snaga, Hayat Tahrir al-Sham (HTS), u kojoj su mnogi borci džihadisti, mogli bi igrati ključnu ulogu.

Godinama je al-Golani radio na konsolidaciji moći, dok je bio ograničen na pokrajinu Idlib na sjeverozapadu Sirije, dok se činilo da je Assadova vlast, podržana Iranom i Rusijom, čvrsta.

Manevrirao je između ekstremističkih organizacija, eliminirajući konkurente i bivše saveznike. Polirao je imidž svoje de facto “vlade spasa” koja upravlja Idlibom kako bi pridobio međunarodne vlade i umirio sirijske vjerske i etničke manjine.

Al-Golani je promijenio svoj izgled, zamijenivši odjeću gerilca odijelima za intervjue, govoreći o izgradnji državnih institucija i decentralizaciji vlasti kako bi se odrazila raznolikost Sirije.

- Sirija zaslužuje sustav upravljanja koji je institucionalan, a ne sustav u kojem jedan vođa donosi proizvoljne odluke - rekao je u intervjuu za CNN prošle sedmice, sugerirajući da bi HTS mogao biti raspušten nakon Assadovog pada.

Njegove veze s al-Qaidom sežu unatrag do 2003., kada se pridružio ekstremistima u borbi protiv američkih trupa u Iraku. Tokom godina je mijenjao saveze i imena svojih organizacija, sve do trenutka kada je HTS postao dominantna sila na sjeverozapadu Sirije, sa znatno promijenjenim javnim imidžem.

Budućnost neizvjesna

Dok pobunjenici sada drže Damask, budućnost Sirije ostaje neizvjesna. Al-Golani i njegova skupina morat će dokazati da njihova retorika o toleranciji i pluralizmu može prevladati dugogodišnje strahove i podjele u zemlji.

Sirijac al-Golani bio je uhapšen od američke vojske, ali je ostao u Iraku. Tokom tog razdoblja, al-Qaida je preuzela slične grupe i formirala ekstremističku Islamsku državu Iraka pod vodstvom Abu Bakra al-Baghdadija.

Godine 2011., popularna pobuna protiv sirijskog predsjednika Assada izazvala je brutalnu represiju vlade i dovela do totalnog rata. Al-Golanijev značaj porastao je kada ga je al-Baghdadi poslao u Siriju da osnuje ogranak al-Qaide pod nazivom Front al-Nusra. Sjedinjene Države su novu grupu proglasile terorističkom organizacijom. Taj status još uvijek je na snazi, a američka vlada raspisala je nagradu od 10 miliona dolara za njegovo hvatanje.

Kako se sirijski građanski rat intenzivirao 2013. godine, tako su rasle i ambicije al-Golanija. Odbio je pozive Abu Bakra al-Baghdadija da raspusti Front al-Nusra i spoji ga s operacijama al-Qaide u Iraku kako bi formirao Islamsku državu Iraka i Sirije (ISIS).

Ipak, al-Golani je dao zakletvu vjernosti al-Qaidi, koja se kasnije distancirala od ISIS-a. Front al-Nusra borio se protiv ISIS-a i eliminirao veći dio konkurencije među sirijskom naoružanom oporbom prema Assadu.

U svom prvom intervjuu 2014. godine, al-Golani je zadržao pokriveno lice dok je novinaru mreže Al-Jazeera rekao da odbacuje političke pregovore u Ženevi za okončanje sukoba. Izjavio je da mu je cilj vidjeti Siriju pod islamskim zakonom i jasno dao do znanja da nema mjesta za manjine u zemlji, uključujući alavite, šiite, Druze i kršćane.

Godine 2016. al-Golani je prvi put javno otkrio svoje lice u video poruci u kojoj je najavio da njegova organizacija mijenja ime u Jabhat Fateh al-Sham – Front za osvajanje Sirije – i prekida veze s al-Qaidom.

- Ova nova organizacija nema nikakvu povezanost s vanjskim entitetima - rekao je u videu, snimljen noseći vojnu odoru i turban.

Potpuna kontrola

Ovaj potez omogućio je al-Golaniju da uspostavi potpunu kontrolu nad raspadajućim militantnim grupama. Godinu dana kasnije, njegova je alijansa ponovno promijenila ime u Hayat Tahrir al-Sham – Organizacija za oslobođenje Sirije – jer su se skupine ujedinile, učvršćujući al-Golanijevu moć u sjeverozapadnoj sirijskoj pokrajini Idlib.

HTS se kasnije sukobio s nezavisnim islamističkim militantima koji su se protivili ujedinjenju, što je dodatno ojačalo al-Golanija i njegovu skupinu kao vodeću silu na sjeverozapadu Sirije, sposobnu vladati čvrstom rukom.

S konsolidiranom moći, al-Golani je pokrenuo transformaciju koju je malo ko mogao zamisliti. Zamijenio je vojnu odoru košuljom i hlačama te počeo pozivati na vjersku toleranciju i pluralizam.

Godine 2021., al-Golani je dao svoj prvi intervju američkom novinaru na PBS-u. Odjeven u sako, s kratkom kosom zalizanom unatrag, sada mekše govorivši, vođa HTS-a izjavio je da njegova organizacija ne predstavlja prijetnju Zapadu te da su sankcije protiv nje nepravedne.

“Da, kritizirali smo zapadne politike,” rekao je. “Ali voditi rat protiv Sjedinjenih Država ili Europe iz Sirije, to nije tačno. Nismo rekli da želimo borbu.”

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.