Povećanje zapljena duhana i duhanskih proizvoda na crnom tržištu prije svega je posljedica povećanje svijesti građana i zaposlenih u javnim institucijama o gubicima koje trpe budžeti na svim nivoima vlasti. Broj izdanih akciznih markica za ovu vrstu proizvoda godinama je u padu, što se ne može objasniti samo padom broja stanovnika koji redovno konzumiraju duhanske proizvode. Ovo je kazao Saša Grabovac, izvršni direktor Udruženje ekonomista RS SWOT.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Negativna pojava
- Mogućnost ogromne zarade motivišu mnoge da se bave ovom nelegalnom aktivnošću. Stotine miliona konvertibilnih maraka, manje novca u budžetu samo po ovom osnovu sigurno je dodatno alarmiralo kontrolne organe pa su učestale njihove koordinisane akcije na suzbijanju nelegalne trgovine duhanskim proizvodima – kazao je Grabovac.
On dodaje kako ovakve akcije sigurno djeluju na smanjenje ove negativne pojave, a koliki je njihov domet zavisi od njihovog kontinuiteta. Ipak, dokle god postoji mogućnost enormnih zarada, odnosno velika razlika u cijeni cigareta na crnom i legalnom tržištu, represivne akcije kao izolirana mjera neće moći nikada u prihvatljivoj mjeri smanjiti crno tržište duhana i duhanskih proizvoda.
Samo u okviru akcije “Trokadero”, 4. marta ove godine, je pronađeno i oduzeto 192.500 paklica cigareta bez akcizne markice. Ukupna vrijednost oduzetih cigareta je 580.000 KM. U saopćenju za javnost se navodi da su u okviru akcije izvršeni pretresi na šest lokacija koja koriste osumnjičena lica S.K. i S.S. iz Banjaluke i R.G. iz Glamoča.
Iz Policijske uprave dodaju da je u okviru akcije, pored cigareta, pronađeno i oduzeto teretno vozilo VW Crafter, veća količina novca, mobilni telefoni i drugi predmeti koji se dovode u vezu sa počinjenim krivičnim djelom, što ukazuje da je riječ o organizovanom švercu koji je već dobro uhodan.
- O ovim aktivnostima javnost je obavještena o oduzimanju 160.000 paklica cigareta bez akcizne markice, dok je po završetku aktivnosti pronađeno i oduzeto još 32.500 paklica cigareta bez akcizne markice - navodi se u saopćenju.
Također, policija 20.februara 2021. na granici BiH zaustavila je vozača kamiona koji je švercao 585 kartonskih kutija u kojem je bilo više od 292.000 kutija cigareta ( 5.85 mn stikova). Riječ je o jednoj od najvećih zapljena u posljednjih desetak godina u BiH. Kamion koji je pokušao prošvercati veliku količinu cigareta iz Crne Gore u BiH, zaustavili su pripadnici Uprave za indirektno oporezivanje BiH. Prema neslužbenim informacijama, cigarete su otkrivene uz pomoć specijalnog skenera koji je BiH donirala Kina, a procjenjuje se da je vozač prenosio cigarete u vrijednosti od 1.608.000 KM.
Operativne akcije
Federalna Uprava policije, kako su nam kazali, nije imala tokom 2020. i 2021. godine većih opreativnih akcija koje se tiču navedene probmatike, odnosno nije bilo zaplijena duhanskih proizvoda (duhana i cigareta), osim operativne akcije kodnog naziva „Akciza“ koja je realizirana 2019. godine.
- Naime tokom 2019. godine pod nadzorom Tužilaštva BiH, a na osnovu naredbi Suda BiH, realizovana operativno taktička akcija kodnog naziva „Akciza“ kojom prilikom je od strane osam lica oduzeto 1274,4 kg duhana (518,5 kg rezanog i 755,9 kg u listu) i manja količinu cigareta bez akciznih markica, kao i dvije mašine za rezanje duhana i nekoliko manjih mašina za pakovanje cigareta – rekli su nam iz FUP-a.
Lica od kojih su privremeno oduzeti navedeni predmeti dovode se u vezu a krivičnim djelom “Organizovani kriminal” iz člana 250. KZ BiH u vezi sa članom “Nedozvoljen promet akciznih proizvoda” iz člana 210a KZ BiH.
Smanjiti akcize
Iz Federalne Uprave policije da će i dalje postupati po svim zaprimljenim prijavama koje imaju elemente krivičnog djela, odnosno po svim saznanjima koja ukazuju na nezakonite radnje u vezi sa predmetnom problematikom, i naravno za dobre rezultate neophodna je dobra saradnja i koordinacija sa pravosudnim, policijskim i drugim nadležnim organima.
No, prema riječima, mr. sc. Faruka Hadžića, dipl.oecc, posljednji jači inspekcijski nadzor vezano za suzbijanje ilegalne trgovine su u potpunosti opravdane i sa takvim aktivnostima treba nastaviti. Međutim, ovaj problem se neće moći riješiti, sve dok se ne smanji nivo akciza na duhan i duhanske proizvode na optimalni nivo.
- Zbog visokog nivoa akciza i visoke razlike u cijenama na legalnom i crnom tržištu i dalje će jačati, a ne smanjivat se udio onih koji prodaju i kupuju na takvom tržištu. Velika razlika u cijenama ujedno znači i veću priliku za veliku zaradu na ilegalnom tržištu. Kada dođe do smanjivanja akciza na optimanal nivo, gdje će biti vrlo male razlike u cijenama na legalnom i ilegalnom tržištu, uz nastavak jačeg inspekcijskog nadzora, mnogi će sami odustati od plasmana takvih proizvoda, jer su rizici daleko veći od koristi koje bi mogli zaraditi – kazao je Hadžić.
Jači inspekcijski nadzor
Najbolji porezi i poresko opterećenje su ustvari niski porezi, kaže Hadžić, a koji će obuhvatiti veliki broj ljudi. Stoga, akcije na suzbijanju lanaca šverca mogu samo privremeno usporiti, ali ne i riješiti problem.
Idealna kombinacija mjera bi bila smanjivanje poreskog opterećenja, tj. akciza i jači inspekcijski nadzor, čime bi se mnoge osobe demoralisale da budu dio ilegalnog sistema.