RAST POTROŠNJE

Istraživanje pokazuje zabrinjavajuće trendove: Ilegalno tržište duhana u BiH i dalje cvjeta

Posebno se istakao podatak o ekstremno visokoj potrošnji ilegalnog rezanog duhana, koji zauzima 30,9 posto ukupnog tržišta duhanskih proizvoda

Crno tržište: Ekstremno visoka potrošnja. Avaz

Danijal Hadzovic

prije 5 dana

Svake godine Agencija za ispitivanje javnog mnijenja IPSOS provodi istraživanje o crnom tržištu duhana i duhanskih proizvoda, s ciljem dobivanja realne slike o ilegalnoj potrošnji. Istraživanje koje je obljavljeno početkom 2024. godine, provedeno u periodu od 18. novembra do 22. decembra 2023. godine, pokazalo je da ilegalna potrošnja duhanskih proizvoda i dalje ostaje visoka, te iznosi čak 35 posto ukupnog tržišta.

Jedan od ključnih nalaza istraživanja je drastičan porast potrošnje ilegalnih cigareta, čiji je volumen u proteklih godinu porastao više od četiri puta. Ilegalne cigarete najčešće dolaze s poreznim markicama iz Kosova ili su u potpunosti bez poreznih oznaka, što dokazuje da švercerske mreže pronalaze načine da zaobiđu postojeće kontrole.

Posebno se istakao podatak o ekstremno visokoj potrošnji ilegalnog rezanog duhana, koji zauzima 30,9 posto ukupnog tržišta duhanskih proizvoda u BiH. Uprkos tome što je prosječna cijena ilegalnih cigareta porasla i približila se cijeni legalnih proizvoda (4,3 KM po paklici), potrošači i dalje preferiraju jeftinije alternative na crnom tržištu.

Novo istraživanje Agencije IPSOS za 2024. godinu, trebalo bi biti objavljeno u martu, ali hoće li pokazati neki značajan pozitivan pomak na našem tržištu, saznat ćemo uskoro.

Hadžić: Borba mora biti multidimenzionalna. Screenhost

Regionalna saradnja imperativ

S ciljem efikasnijeg suzbijanja sive ekonomije, decembra 2024. godine u Skoplju je održana regionalna konferencija u organizaciji Američke privredne komore (AmCham). Konferencija je okupila predstavnike iz BiH, Srbije, Hrvatske, Crne Gore i Sjeverne Makedonije, a fokus je bio na jačanju saradnje između javnog i privatnog sektora u borbi protiv ilegalne trgovine duhanom i duhanskim proizvodima.

Među predstavnicima BiH bili su direktor SIPA-e Darko Ćulum, direktor Granične policije BiH Mirko Kuprešaković i načelnik Odjeljenja za komunikacije UIO Ratko Kovačević.

- Jedan od prioriteta u radu Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) je suzbijanje nelegalne trgovine i krijumčarenja akcizne robe. Budžet BiH godišnje gubi milione zbog ovih aktivnosti, a ključ za efikasniju borbu leži u boljoj saradnji policijskih, poreskih i pravosudnih organa u regionu - izjavio je Ćulum.

Prema podacima UIO, tokom 2024. godine provedena je operativna akcija "Market", koja je rezultirala zapljenom ogromnih količina ilegalnih duhanskih proizvoda. Vrijednost oduzete robe iznosila je 2.365.381 KM, što je značajan porast u odnosu na prethodne godine.

- Zabilježili smo ozbiljan rast količina oduzetih ilegalnih cigareta i rezanog duhana. U 2025. godini planiramo nastavak ovih aktivnosti kroz operativni plan „Market 2“, s ciljem još veće prevencije i sankcionisanja prekršitelja - izjavio je Ratko Kovačević.

 Dugoročna borba

Ekonomist Faruk Hadžić ocijenio je da je odluka o zaustavljanju rasta akciza na duhan i duhanske proizvode bila nužna, jer su stalna povećanja akciza prethodnih godina dovela do eksplozije crnog tržišta.

- Trenutna akcizna politika u BiH stabilizovala je legalno tržište i spriječila njegov daljnji pad. Ipak, podaci IPSOS-a jasno pokazuju da crno tržište i dalje dominira, što znači da borba protiv ilegalne trgovine mora biti dugoročna i multidimenzionalna - rekao je Hadžić u razgovoru za „Dnevni avaz“.

Regionalna konferencija u Skoplju: Neophodno jačanje suradnje. Screenhost

Naglasio je da su akcize prvobitno uvedene s ciljem povećanja budžetskih prihoda i smanjenja konzumacije duhana, ali su rezultati bili suprotni – smanjenje legalne prodaje i eksplozivan rast ilegalne trgovine.

- Ilegalni proizvodi najčešće dolaze bez poreznih markica, što ukazuje na slabosti u kontroli granica. Iako UIO, SIPA i Granična policija redovno provode akcije, švercerske mreže i dalje nalaze načine da plasiraju proizvode na tržište - dodao je Hadžić.

Prema njegovim riječima, ključne aktivnosti koje bi dodatno pomogle u smanjenju crnog tržišta uključuju modernizaciju tehnološke opreme graničnih službi, povećanje nadzora nad transportnim putevima i oštrije kazne za švercere.

- Također, neophodna je kontinuirana edukacija potrošača o posljedicama kupovine ilegalnih proizvoda, jer oni ne prolaze nikakvu zdravstvenu kontrolu i direktno ugrožavaju javno zdravlje, dok istovremeno smanjuju budžetske prihode države - zaključio je Hadžić.

 Ozbiljan problem

Iako je odluka o zaustavljanju rasta akciza doprinijela stabilizaciji legalnog tržišta, podaci pokazuju da crno tržište i dalje ostaje ozbiljan problem. Povećane aktivnosti policijskih i poreskih organa rezultirale su značajnijim zapljenama, ali švercerske mreže i dalje pronalaze nove metode distribucije ilegalnih proizvoda.

Stručnjaci smatraju da je ključ u kombinaciji strožih zakona, jače regionalne saradnje i edukacije potrošača o štetnosti kupovine ilegalnih proizvoda. Samo dugoročnim i koordinisanim pristupom može se očekivati smanjenje udjela crnog tržišta u BiH.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.