Englezi nakon preokreta i gola u 90. minuti izborili veliko finale

Reprezentacija "Tri lava" će za trofej prvaka Evrope igrati protiv Španije

Kejn - Avaz
Damfris spasio Nizozemsku - Avaz
+5

10.7.2024

Fudbaleri Engleske drugi su finalista Evropskog prvenstva nakon što su poslije preokreta pobijedili Nizozemsku (2:1).

Bio je ovo sjajan meč u Dortmundu koji je počeo ranim golom Nizozemske. Igrao se sedmi minut kad je Ćavi Simons (Xavi) pravom bombom matirao Džordana Pikforda (Jordan Pickford).

Od prve do posljednje minute prvog dijela igrao se odličan fudbal, a Englezi do poravnanja stižu u 18. kada je Hari Kejn (Harry Kane) iskoristio penal.

Kazneni udarac skrivio je Denzel Damfris (Dumfries) nakon neopreznog starta nad Kejnom.

Nakon tog gola su se redale šanse. Prečka je prvo spasila Englesku nakon šuta Damfrisa u 30., a samo dvije minute poslije i Nizozemce poslije pokušaja Fila Fodena (Phil).

Drugo poluvrijeme je bilo mnogo sporije. Obje ekipe su igrale mnogo opreznije, a uzbuđenja su krenula tek u završnih 15-ak minuta.

Kada smo pomislili da ćemo gledati nove produžetke, rezervisti Kol Palmer (Cole) i Oli Votkins (Ollie Watkins) režirali su preokret Engleske.

Statistika s utakmice. Sofascore za Dnevni avaz

Statistika: Nizozemska - Engleska

Palmer je uposlio Votkinsa koji sjajno pogađa u 90. minuti za preokret i veliku pobjedu, te plasman u finale.

Engleze tamo čeka Španija, a utakmica je na rasporedu u nedjelju, od 21 sat.

To je Engleskoj drugo uzastopno finale Evropskog prvenstva, a u nedjelju ćemo vidjeti hoće li se konačno "fudbal vratiti kući".