SAVJETI

Afte - zašto nastaju i kako ih spriječiti?

Najčešće se mogu pojaviti na jeziku, obraznoj sluznici ili sluznici usana, a nikad na tvrdom nepcu i na desnima

Afte su bijele ranice u ustima koje mogu biti vrlo neugodne. Ilustracija

Zdravlje u kući

10.2.2020

Afte su bijele ranice u ustima koje mogu biti vrlo neugodne i bolne, posebno ako ih dotaknete jezikom ili hranom. Iako nisu zarazne niti opasne za zdravlje, njihovo peckanje je vrlo iritantno, a zbog toga što su stalno vlažne proces zacjeljivanja je vrlo spor.

Afte su ranice u usnoj šupljini, pojavljuju se kod 20 posto ljudi. Češće se pojavljuju kod žena i mlađe populacije. Nedostatak vitamina B i minerala poput željeza, cinka i folne kiseline, stres, slab imunitet, slabokrvnost, bolesti želuca i crijeva , ali i određeni lijekovi mogu utjecati na nastanak afti.

Najčešće se mogu pojaviti na jeziku, obraznoj sluznici ili sluznici usana, a nikad na tvrdom nepcu i na desnima. Mogu biti male, velike i one slične herpesu.

Malene su one do jedan centimetar, u prosjeku traju od 7 do 14 dana i ne ostavljaju ožiljke.

Velike afte su one veće od jednog centimetra i mogu trajati od četiri do šest nedjelja. Sporije zarastaju jer se radi o dubljoj ranici. Kada se one pojave, onda se i uvećavaju limfni čvorovi.

Afte nalik herpesu ili herpetiformne afte su ranice veličine 1 do 2 milimetra i dolaze u naslagama. Najčešće se pojavljuju ispod jezika i na sluznici obraza i jezika. Podsjećaju na herpes, ali s njim nemaju nikakve veze. Za razliku od herpesa, kod afti nema temperature i bolova u tijelu.  

1. Pažljivo perite zube. Koristite mekane četkice.

2. Kod afti izbjegavajte krutu hranu poput kore kruha, čips, tvrdo meso ili prženu ribu. To može samo nadražiti aftu i pojačati bol.

3. Izbjegavajte sve kisele i jake napitke, poput alkohola i gaziranih pića.

4. Isto vrijedi i za kisele i jake začine.

5. Vruća hrana i piće također pogoršavaju simptome.

Smatra se da afta može nastati i prilikom korišćenja nekih zubnih pasta pa preventivno možete promijeniti pastu za zube koju koristite 1. Soda bikarbona 

U kašičici napravite pastu od sode bikarbone i vode. odmaknite usnicu od desni te mješavinu nanesite štapićem za uši direktno na aftu. Ostavite 10 do 15 sekundi da se osuši. Soda bikarbona će smiriti peckanje, ‘zatvoriti’ ranu i dezinficirati je. Postupak ponavljajte kad god želite, a najbolje nakon spavanja i jela.


Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.