Predijabetes je „preddijagnoza“ dijabetesa - i možete ga smatrati znakom upozorenja. To je stanje kada je nivo glukoze u krvi, odnosno nivoa šećera u krvi viši od normalnog, ali ipak nedovoljno visok da se smatra dijabetesom.
On je znak da biste mogli razviti dijabetes tipa 2 ako ne napravite neke promjene u životnom stilu. Zdravom ishranom, gubljenjem prekomjerne tjelesne težine i održavanjem fizičke aktivnosti koja će pomoći da se nivo glukoze u krvi smanji i vrati u normalne granice možemo spriječiti da se ovo stanje razvije u dijabetes 2.
Masne naslage
Dijabetes se razvija postepeno, pa kad ste u predijabetičnoj fazi, možda nećete imati nikakvih simptoma. Ipak, možete primijetiti da ste gladniji nego inače, gubite na težini iako ste više jeli, žedniji ste nego inače, češće morate u toalet, umorniji ste nego inače. Sve su to tipični simptomi povezani s dijabetesom.
Predijabetes se razvija kad tijelo počinje imati probleme s korištenjem hormonskog inzulina. Inzulin je potreban za transport glukoze - što tijelo koristi za energiju - do ćelija kroz krvotok. U predijabetesu tijelo ne proizvodi dovoljno inzulina ili se iz nekog razloga javlja inzulinska rezistencija. Ako nemate dovoljno inzulina ili ako ste otporni na inzulin, povećava se nivo glukoze u krvi, što dovodi do predijabetesa.
Kod osoba s prekomjernom tjelesnom težinom postoji mogućnost razvoja predijabetesa, jer višestruke masne naslage mogu uzrokovati da tijelo razvije otpornost na inzulin.
I nedostatak fizičke aktivnosti jedan je od faktora rizika koji dovode do predijabetesa, kao i do dijabetesa 2. Slaba fizička aktivnost često ide ruku pod ruku s prekomjernom težinom.