RIJEČ STRUKE

Alergolog Vladimir Turuntaš za "Avaz": Proljetne alergije i kako se izboriti s njima

Kao osnovnu terapiju naveo je antihistaminik i toaletu nosa

Dr. Turuntaš: Važno je reagirati na vrijeme. N1

prije 6 dana

Alergijom nazivamo neprimjereni odgovor imunološkog sistema na tvar iz okoliša koju nazivamo alergen. Alergije i alergijske bolesti danas možemo nazvati bolestima modernog doba jer njihova učestalost unazad više od 50 godina značajno raste na globalnoj razini, pogotovo u razvijenim zemljama gdje danas pogađaju jednog od četiri stanovnika.

Upravo zbog ove sveprisutnosti, kao i zdravstvene i ekonomske važnosti, potrebno je na vrijeme prepoznati alergijske simptome i pravilno pristupati zbrinjavanju ovih stanja.

Razlikovanje simptoma

Alergolog Vladimir Turuntaš za portal „Avaza“ opisao je simptome koji se javljaju u ovom periodu i kako se nositi s njima.

Sezonski alergeni, prvenstveno misleći na one koje udišemo (pelud), počinju s prvim danima proljeća te nastavljaju svoj utjecaj tokom ljeta i jeseni, zbog čega je bitno poznavati njihovu raspodjelu tokom sezone kako bismo spriječili neželjeni utjecaj. Jedna od mogućnosti u praćenju sezonskih alergena je i peludni kalendar koji daje na uvid mjesece u kojima se očekuje cvjetanje određenih biljaka.

- Najčešće se javljaju problemi s nosom i očima, u vidu kihanja i svraba nosa, sekrecije ili svraba očiju. Nekada se tegobe manifestiraju u vidu kašlja koji se može spustiti i na pluća – naveo je dr. Turuntaš.

Obzirom da još uvijek vlada sezona virusa i prehlada, dr. Turuntaš objasnio je kako razlikovati te simptome od alergijskih.

- Bitno je koliko traju simptomi. Pacijenti često navode ekspoziciju alergenima, naprimjer, čim izađu vani, stanu ispod nekog drveta tegobe se povećaju, a manje su kada su u kući ili prestaju – objasnio je dr. Turuntaš.

Terapija i prevencija

Kao osnovnu terapiju naveo je antihistaminik koji može biti u vidu tableta ili sirupa za malu djecu, kao i u spreju.

- Jako je bitna toaleta nosa sa rastvorima morske soli. Ljudi često kupuju sprejeve s malom količinom morske soli stoga je jako važno pronaći proizvod s većom količinom i tek onda uključiti antihistaminik.

Ukoliko tegobe s tom terapijom ne prođu, potrebno je uključiti i kortikosteroidne preparate koji mogu biti u kombinaciji s antihistaminicima. U težim slučajevima osoba s tegobama treba se obratiti alergologu ili otorinolaringologu – istaknuo je dr. Turuntaš.

Napominje da nakon šetnje, osoba sa alergijama prilikom ulaska u kuću odmah skine odjeću, istušira se i opere kosu, kako bi se sprale čestice polena koje mogu i dalje izazivati tegobe.

- Još jedna metoda pripreme za sezonu alergija je imunoterapija, tačnije desenbilizacija. Na par mjeseci prije početka sezone daju se preparati sastavljeni od tih alergena. Ispod jezika se stavljaju kapi preparata, zavisno od uputa alergologa i imunologa te se na taj način organizam privikava na to što mu smeta. To je najbolji vid terapije za takve probleme s polenom, a na prirodnoj je bazi i naziva se homeoterapija. Dakle, prvi korak je toaleta nosa, zatim antihistaminici, intranazalni kortikosterodi i kao četvrti imunoterapija – zaključio je dr. Turuntaš.

Najčešće se javlja sekret iz nosa i kihanje. Twitter

Veliki problem

- Alergije se uglavnom povezuju s polenskom ili proljetnom alergijom, međutim to je samo dio te palete. Sezonske traju dva tri mjeseca, ali mnogo veći problem su cjelogodišnje alergije, naprimjer, na grinje, koje jako imitiraju problematiku vezanu za orl specijaliste. Djeca s tim problemom mnogo kašlju, hrču, kišu, imaju probleme s ušima i sve to doktore navodi na često propisivanje antibiotika, zatim operacije krajnika, međutim sve to ne rješava problem koji kasnije u životu može biti još veći ukoliko ostane neprepoznat - objasnio je dr. Turuntaš.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.