Vijest o zločinu u Kalesiji potresla je cijelu BiH. Inelu Selimović i njenog 13-godišnjeg sina usmrtio je Emir Selimović, njen suprug i otac stradalog djeteta.
Porazna je činjenica da broj ovakvih slučajeva sve više raste. Samo u protekloj godini je ubijeno 12 žena, a gotovo u svim slučajevima počinitelji su bračni partneri žena.
Vildana Zrnanović-Hasanović, specijalistica kliničke psihologije, stalna sudska vještakinja i psihoterapeutkinja u razgovoru za „Avaz“ kaže kako psihološka istraživanja pokazuju da su muškarci koji počine femicid najčešće vođeni potrebom za apsolutnom kontrolom.
- Njihova ljubav nije ona koja pruža slobodu, već ona koja guši. Njihovo „ne mogu živjeti bez tebe“ zapravo znači „ne mogu podnijeti da te nemam pod kontrolom“ - govori Zrnanović-Hasanović.
Počinitelji femicida su, kaže, najčešće partneri ili bivši partneri žene. Naglašava da mnogi od njih imaju narcisoidne ili antisocijalne crte ličnosti.
- Narcisoidni partner ne voli osobu, on voli moć koju osjeća nad njom. Kada mu partnerka izmakne kontroli, kada odluči da ode, da se suprotstavi, da bude svoja, njegova iluzija se ruši, a agresija dostiže vrhunac. Česta je i patološka ljubomora, koja nije znak ljubavi, već nesigurnosti i potrebe za dominacijom. Ovi muškarci često dolaze iz sredina u kojima su svjedočili nasilju u porodici i naučili da je kontrola nad ženom pokazatelj moći, a njeno nepoštovanje „muškog autoriteta“ razlog za kažnjavanje -objašnjava ona.
O tome kako prepoznati znakove upozorenja, Zrnanović-Hasanović navodi kako žene koje su preživjele nasilne veze često kažu da su znaci postojali od početka, ali ih nisu prepoznale ili su ih potcijenile.
- Evo nekoliko ključnih upozorenja koje su moje klijentice prepoznale kod svojih partnera:
Izolacija - Ako partner insistira da prestanete viđati prijatelje i porodicu „jer vas voli i želi vas samo za sebe“, to nije ljubav to je kontrola.
Patološka ljubomora - Neprestane optužbe za nevjeru, provjeravanje telefona, sumnjičavost bez razloga, sve to može biti uvod u nasilje.
Prijetnje i zastrašivanje - Ako vam partner prijeti , poput „Ako me ostaviš, ubiću te“, to nikada ne treba shvatiti olako.
Fizičko nasilje - Čak i „blaži“ oblici nasilja, poput gurkanja, štipanja ili bacanja predmeta, često su prvi koraci ka ozbiljnijem nasilju.
Nagla promjena raspoloženja - Ako partner prelazi iz pretjerane nježnosti u bijesne ispade bez jasnog razloga, to je znak emocionalne nestabilnosti koja može eskalirati - govori Zrnanović-Hasanović.
Ukazuje da prava ljubav znači slobodu da budemo ono što jesmo, sigurnost da nećemo biti povrijeđeni i poštovanje naše individualnosti.
- Kada ljubav postane strah, to više nije ljubav. Femicid nije rezultat velike ljubavi, već njenog potpunog odsustva. To je čin nasilja koji se može spriječiti ako prepoznamo rane znakove i ne vjerujemo u romantične mitove koji opravdavaju kontrolu i posesivnost. Ljubav nije ona koja vas guši, već ona koja vam daje krila - zaključuje psihologinja.