OPASNI VIRUS

Dr. Sanjin Musa, šef Službe za epidemiologiju ZJZ-a FBiH, za "Avaz": Bilježimo rast broja oboljelih od gripe

Od druge sedmice ove godine bilježimo porast aktivnosti gripe, kaže Musa

Dr. Musa: Porast zaraženih. Facebook

Alen Bajramovic

jučer

Ambulante širom BiH, ali i u regionu, pune su pacijenata koji se žale na simptome gripe. Zavod za javno zdravstvo FBiH objavio je podatke prema kojima je u prvoj sedmici 2025. godine prijavljeno 809, a u drugoj 927 slučajeva bolesti sličnih gripi, uz rast stope incidence sa 37,7 na 43,2 oboljelih na 100.000 stanovnika. 

Računajući i prošlu godinu, do sada je prijavljeno 11.629 oboljelih, a prijave su stigle iz devet kantona u FBiH. U prve dvije sedmice 2025. prijavljeno je 12.371 slučaj akutnih repiratornih infekcija.

Broj testiranja

- Od druge sedmice ove godine bilježimo porast aktivnosti gripe. Procjenjuje se da godišnje, u sezoni gripe, oboli između 5 i 15 posto stanovništva. To je u slučaju FBiH između 100.000 i 300.000 stanovnika. Ne mogu se oni svi testirati. Mi provodimo sentinel nadzor, gdje sistemski uzimamo uzorke, vidimo kada počinje sezona gripe, kada uzorci postaju pozitivni i u trenutku kad dostignemo određene vrijednosti onda se smatra da je gripa uzročnik većine akutnih respiratornih infekcija. Vrhunac gripe dolazi krajem januara i početkom februara, kada gripa među uzročnicima respiratornih infekcija dominira – kazao nam je šef Službe za epidemiologiju Zavoda za javno zdravstvo FBiH dr. Sanjin Musa.

Među hospitaliziranim pacijentima, oboljelim od akutnih respiratornih infekcija, 30 posto je trenutno pozitivno na gripu. Dr. Musa to tumači kao dokaz da je gripa sve prisutnija, te očekuje da u vrhuncu sezone dostigne i 50 posto.

Visoka temperatura

- Simptomi počinju naglo s visokom temperaturom, općom slabosti i bolom u mišićima i po tome se može razlilkovati od ostalih oboljenja. Za većinu oboljelih traje 4-5 dana i uz simptomatsko liječenje ona prođe. Komplikacije se javljaju kod rizičnih skupina, a to su osobe iznad 65 godina i osobe koje u pozadini već imaju neko hronično oboljenje. Kod takvih osoba obično se ide prema hospitalizaciji – ističe dr. Musa.

U FBiH se potroši između 30.000 i 40.000 vakcina protiv gripe, što je manje u poređenju sa susjednim zemljama koje iskoriste i deset puta više. Musa naglašava da raspoloživih vakcina ima još, a da je za razvoj imuniteta potrebno skoro dvije sedmice nakon imunizacije.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.