Gradska opština Stari grad - za neke bastion demokratije - sinoć je bila poprište još jednog ekstremističkog divljanja ratnog zločinca i lidera Srpske radikalne stranke Vojislava Šešelja. Nakon osude javnosti i čuđenja nad cijelom situacijom, ostaje pitanje - kako je moguće da je jedan od članova SzS i čelnik opštine Marko Bastać uopšte dozvolio da se takav skup održi na "njegovoj teritoriji" i još važnije kako je to u skladu sa postulatima velikog Saveza kojem pripada?
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Odgovor koji je on ponudio stigao je već sinoć i može se svesti u jedan "racionalan" okvir: "Odbornici imaju pravo da koriste salu opštine".
On je za Radio slobodna Evropa rekao da je Opštinski odbor Srpske radikalne stranke podnio zahtjev za korištenje velike sale i da im je to dozvoljeno zakonom.
- Mi stvarno ne možemo da kontroliramo šta će oni raditi u okviru svog stranačkog skupa - rekao je Bastać i dodao da on lično "osuđuje ovakav događaj".
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Bastaćeve formulacije
I tu bi se, čini se, mogla staviti tačka na ovaj slučaj. Ili ipak ne. Upravo iza, naizgled, bezalene formulacije Bastaća i njegovog ograđivanja od cijelog događaja uzdigla se jedna činjenica - Bastaćeva stranka i pomenuta Srpska radikalna stranka na ovoj opštini su u koaliciji - kako ju je on svojevremeno nazvao "revolucionarnoj", piše Blic.rs.
- Ja sam pregovarao sa odbornicima isključivo, a ne s strankama i liderima stranaka - navodi on, a na konstataciju da su ti odbornici izabrani na listama stranaka i partija, on ističe da su sami skupljali potpise za svoju kandidaturu i da nakon izbora, taj mandat pripada njima, a ne stranci - objasnio je Bastać ranije.
Pa ipak, ta "revolucija" kao da nije mnogo utjecala na iskrivljene, ekstremističke stavove koje radikali imaju, pa je cijela priča oko koalicije postala podloga za sinoćnji događaj. No, po nekom poznatom usudu, Bastać za sada prolazi bez nekih značajnih posljedica, a tim povodom se za "Blic" oglasio lider SSP-a, Dragan Đilas.
Ratni zločinac Vojislav Šešelj. Agencije
Ratni zločinac Vojislav Šešelj. Agencije
Đilas za "Blic" : Imovina opštine nije privatno vlasništvo Marka Bastaća
- Šešelj, Radeta i ostali su dio tima koji predvodi Aleksandar Vučić i sve sto rade rade u dogovoru sa njim. Izgovaraju najgore rečenice kakve je nekad govorio i Vučić. Njihove dobrovoljačke jedinice su načinile strašne zločine o čemu možete čitati u knjizi vladike Grigorija. Ali, na moju žalost, njihova stranka je parlamentarna stranka i ima pravo da koristi prostorije opština i gradova za njihove političke skupove. Kao što je Šešelj imao pravo da promovira svoju "knjigu" i na Sajmu knjiga u Beogradu i tada nije bilo skoro nikakvih reakcija - naveo je Đilas za "Blic" i dodao da imovina opštine nije privatno vlasništvo Marka Bastaća, niti on ima pravo da ograničava djelovanje političkih stranaka bez obzira na njihove političke stavove.
Nešto kasnije Demokratska stranka je osudila događaj i izašla sa saopštenjem.
- Preko Šešelja i drugih ekstremista, odnosno stavljanjem u prvi plan politike i aktera omalovažavanja žrtava i promoviranja zločina i zločinaca, te fizičkih obračuna sa neistomišljenicima vlast šalje poruku kako je ona prihvatljivija - stoji u njihovom saopštenju.
Međutim, ni riječi o tome gdje je sam događaj organiziran. Ipak, tim povodom bio je nešto opširniji narodni poslanik i član Demokratske stranke Balša Božović.
- Opština Stari grad je sinoćnjim incidentom obrukana za sva vremena. Neprihvatljivo je da se u tim prostorijama pojavljuje ratni zločinac i da viče: "nož, žica, Srebrenica". Naravno da osuđujem i vlast na toj opštini što je to dozvolila i smatram da je to apsolutno kršenje postulata Saveza za Srbiju - rekao je Božović za "Blic" i dodao da se SzS nažalost nije ogradio, ali da je takvo Šešeljevo ponašanje neprihvatljivo u 21. vijeku.
Sa druge strane, Božović je bio stava da bi u konkretnom slučaju trebalo da reagiraju inistitucije, naročito što je Šešeljevo obezbjeđenje napadalo žene i da to naročito osuđuje.
Ipak, sa druge strane, još jedan od lidera opozicije Sergej Trifunović ne misli da je u cijeloj priči značajno to koja je sala u pitanju.
Sergej: Zar je bitno ko je potpisao fakturu?
- Hoćemo li se stvarno baviti time ko je izdao salu, potpisao fakuturu, namjestio ozvučenje? Bit ćemo mi sretna država kada to bude tema. Sve druge sale su postale nevažne nakon što je Šešelju protivzakonito dopušteno da se zavali i "preživa" u Narodnoj Skupštini - kaže Trifunović za "Blic" i dodaje "da su ovo sve simptomi oboljenja organizma uslijed djelovanja slobodnih radikala , a naročito idejnog vođe politike prolivanja tuđe krvi".
Bastać se na kraju obratio još jednim saopštenjem na svom Twitter nalogu u kojem je iznova negirao svoju odgovornost u cijelom slučaju.
- U zahtjevu Srpske radikalne stranke nije bilo navedeno da je riječ o promociji knjige “U Srebrenici nije bilo genocida”. Dakle, potpuno je jasno da nema i ne može biti moje odgovornosti za incidente koje su napravili radikali. Moram da naglasim da se ne slažem sa onim što Šešelj piše u svojim knjigama i da smatram da je neophodno da se kao društvo ne bavimo revizijom historije, već uzrocima sukoba koji su cijeli region unazadili, Indikativno je da su u napadima na mene najglasniji lažni opozicionari koji se spremaju za izlazak na Vučićeve izbore i tako pristaju na ludilo u kome živimo - stoji u njegovom saopštenju.
Nakon samog događaja, na žalost, nije moguće da Bastać i stranka koju predstavlja svojim nereagiranjem i odricanjem svake odgovornosti postanu u neku ruku egal sa estremističkim divljanjem "Vojvode Šešelja".
Podsjećamo, u zgradi opštine Stari grad pred početak promocije knjige Vojislava Šešelja "U Srebrenici nije bilo genocida" došlo je do incidenta, kada su aktivisti Fonda za humanitarno pravo htjeli da podijele svoj "Dosije: Zločini nad Hrvatima u Vojvodini", a Šešelj zatražio od osiguranja da ih ukloni iz zgrade.
Među njima je bila i bivša direktorica Fonda za Humanitarno pravo Nataša Kandić, koju je osiguranje takođe udaljilo iz hola zgrade Opštine Stari grad.
Fond za humanitarno pravo postavio je na svoj Twitter nalog video na kojem se vidi dolazak Šešelj u zgradu opštine Stari grad i čuje kako traži od obezbjeđenja da ih udalji.
Sama promocija počela je nešto posle 18.00 sati, a o novom trotomnom izdanju Šešeljeve knjige "U Srebrenici nije bilo genocida" govorili su, pored autora, profesor Nenad Kecmanović i Nikola Žutić.
Napadnuta Nataša Kandić. Agencije
Napadnuta Nataša Kandić. Agencije
"Od udaraca smo se našle na podu"
Kako prenosi Radio Slobodna Evropa (RSE), osnivačica Fonda za humanitarno pravo i još dvije aktivistkinje našle su se na podu.
"Nisam samo ja bila na podu, nego još dvije djevojke iz Fonda, a jednog mladića su izbacili kao da hoće da ga gaze nogama. Naišao je Šešelj koji je rekao – izbacite je! Odmah je nastalo guranje, a od tih silnih udaraca smo se našle na podu. Onda su nas izbacili napolje", rekla je Kandić.
Ona kaže da je opština morala da osigura skup koji se odvijao u njenoj zgradi.
"Vojsilav Šešelj je uveo nasilje u institucije i to se sada širi", rekla je Kandić i dodala da joj se za tri decenije građanskog aktivizma nije dogodilo na taj način bude izbačena i da bude obarana na pod.
Uz vrijeđanja i psovke radikali su izbacili šest aktivista FHP-a, Inicijative mladih za ljudska prava i Foruma ZFD koji su došli na promociju Šešeljeve knjige sa namjerom da prisutnima podijele Dosije FHP-a o zločinima nad Hrvatima u Vojvodini.