Fotografije renomiranog, svjetskog i bosanskohercegovačkog fotografa Milomira Kovačevića Strašnog umjetnost su sama za sebe. Čini se da ih pravi tako bezazleno, onako usput, a toliko jaku poruku šalju. I danas kao i onih kobnih 90-ih godina i agresije na Bosnu i Hercegovinu.
Raju Sarajeva tokom opsade grada fotografirao je gotovo na svakom ćošku. Po danu, po noći. Na ulicama ili u zamračenim klubovima. Razvijao filmove u mračnim komorama i ostavio svjedočanstva za sve generacije koje dolaze. To je njegov put i životni zadatak koji je odabrao – biti foto-hroničar historije, čuvati i oživljavati sjećanja. Na dobro, na loše, na život, na smrt.
A šta bolje to može učiniti nego fotografija.
Sutra u svom Sarajevu otvara izložbu „Djeca rata, ljudi mira“ u okviru koje će pokazati fotografije djece na ulicama grada tokom opsade i iste te ljude, koji su pristali biti dijelom ovog projekta, na istim mjestima decenijama poslije.
Kako često voli reći, nije bio ratni fotograf, već fotograf u ratu. Izbora nekog nije ni bilo. Već da uvečer izađe na ulice i prati gdje ima svjetla, odnosno struje, pa trkom do tog mjesta da razvije filmove. I tako iz dana u dan.
A njegove fotografije su ostale i ostaju vječne.
Milomir Kovačević Strašni rođen je 1961. godine u Čajniču.