Otok Grenland, autonomni teritorij Danske u Arktiku, američki predsjednik Donald Tramp (Trump) želi prisvojiti SAD-u još od svog prvog mandata, što je i u više navrata javno pomenuo. Međutim, zašto je to tako?
O ovoj temi smo razgovarali s profesorom geografije Vedranom Zubićem, koji za portal "Avaza" istakao da još 2019. godine, pred izbornu godinu, došlo je do ideje, da se Grenland, pripoji Americi.
Tramp je to htio da kupi. Nije to prva stvar koju su Amerikanci kupili. Poznate su i dvije savezne države, kao što su Aljaska, od Rusa i Luizijana od Francuza, također su kroz historiju kupljene. Sada pravo je pitanje zašto i na koji način se želi kupiti Grenland. Grenland je najveći otok svijeta, 2,2 miliona kvadratnih kilometara, od čega su četiri petine prekrivene ledom. Automatski možete zamisliti koja je to najveća vodena površina poslije Antarktika, jer danas-sutra, voda će postati zaista jedno bezbojno blago, jedan enorman resurs. Kako se povećava broj stanovnika, smanjuje se pitka voda - ističe profesor Zubić.
Sa druge strane, na Grenlandu postoje ogromna nalazišta nafte iz gasa, pošto je on identične građe kao kanadski štit, jer u svojim “šelfovima” ima karbonske naslage, dodaje Zubić. Pomenuo je da već postoje rudnici rubina od 2021. godine. Veliki nivo značaja je i sa aspekta prometa, kaže profesor, dodajući da kako se led otapa, sve više i više brodova ide takozvanom arktičkom rutom, odnosno sjeverno od Sibira, pa bi Grenland mogao biti vrlo interesantan s aspekta značaja prometa.
Tamo već postoji vojna zrakoplovna, američka baza. Od 2008. godine, Grenland je izrazio želju za nekom ustavnom reformom, a ove godine su izbori. Iako ima samo 57.000 stanovnika, moglo bi se desiti da na izborima pobjedi ta stranka koja malo više teži nezavisnosti od danske krune ili bolje rečeno, danas-sutra da se može pojaviti kao želja grenlandske ideje da se pripoji Americi. Da li će to biti za neki novac, za neko vojno čuvanje, snabdijevanje ili na kraju krajeva za eksploataciju rudnih blaga, ostaje da se vidi. Ali, obzirom da je Tramp ekvakvantan primjer biznismena koji, naravno koristi sve svoje potencijale da bi mogao ostvariti ekonomski benefit, sasvim je jasno da rudna blaga, led, odnosno voda i taj prometni značaj koji će u budućnosti biti veoma bitan, jer ove rute koje prolaze kroz Panamski kanal ili kroz Crveno more, Suecki kanal, sve su nesigurnije. Sve je više i više problema, Jemen, Izrael, tako da bi ova ruta mogla biti značajna za transport kineske robe u Evropu i Sjevernu Ameriku – kaže nam profesor.
Prof. Zubić je istakao da se sada čeka ishod izbora na Grenlandu koji se održavaju ove godine i vidjeti u koju stranu “će Grenland ići”.
Čujemo ideje da bi Tramp, odnosno američka vojska mogla to bez ikakvih problema - aneksiju napraviti. Kako se ponaša Tramp, ne bi nam to bilo iznenađenje, a napominjem da iza svega stoji ekonomija - zaključio je prof. Zubić.