Američki predsjednik Donald Tramp (Trump) mjesecima puni novinske stupce, ali ne samo zbog odluka u okviru novog mandata na čelu najveće svjetske sile. Ranije je često bio neprijateljski raspoložen prema najvećim svjetskim tehnološkim kompanijama kao i njihovim čelnicima, a sada je okružen njima.
Iako je davno održana, Trampova inauguracija još privlači pažnju kao i činjenicu da su na njoj prisustvovali najbogatiji ljudi na svijetu. A neki od njih su njegova svakodnevica.
Naprimjer, kako prenose mediji, Tramp je nekada opisivao društvenu mrežu Facebook kao „neprijatelja naroda“. Džefa Bezosa (Jeff) zvao je "Jeffa Bozoa“ („Jeff Klaun“).
No, sada izgleda Tramp ima koristi od njih, jer su posegnuli u duboke džepove. Ne zbog velikodušnosti, već i s njihove strane koristi. Mnogo je toga što tehnološki lideri žele od Trampa u sljedeće četiri godine.
Ilon Mask
Ilon Mask (Elon Musk), izvršni direktor „Tesle“ i SpaceX-a te vlasnik mreže X, donirao je najmanje 245 miliona dolara (blizu 238 miliona eura) Trampovoj predsjedničkoj kampanji i povezanim PAC-ovima (Odbor za političku akciju), istovremeno pružajući stalnu osobnu podršku i podršku pokretu „Opet učinimo Ameriku velikom“ na društvenoj mreži X.
A zauzvrat je dobio to što ima utjecaj na predsjednika SAD. Ima i funkciju na vrhu novoosnovanog Odjela za učinkovitost vlade, koja, u najmanju ruku, donosi ured u Bijeloj kući i e-adresu. Saveznici najbogatijeg čovjeka na svijetu izabrani su da vode NASA-u (Jared Isaacman) i Saveznu komisiju za komunikacije (FCC) (Brendan Carr).
Savezna vlada ključni je kupac Maskove firme „Space Exploration Technologies“ i njenu podružnicu Starlink. Maskovo carstvo također bi moglo imati koristi od popustljivog pristupa autonomnim automobilima, što bi koristilo Tesli; omogućavanja finansiranja rasta Starlinka putem FCC-a; smanjenja regulatornih opterećenja za SpaceX, Maskovu firmu za gradnju tunela Boring, i njegov najnoviji startup, xAI.
Džef Bezos
Džef Bezos (Jeff Bezos) je osnivač Amazona i „Blue Origina“, vlasnik novina „Washington Post“. Amazon je donirao milion dolara (gotovo 960 hiljada eura) odboru za inauguraciju Donalda Trampa. Njegov „Washington Post“ odbio je podržati predsjedničkog kandidata, što je odluka za koju je Bezos rekao da je trebala izbjeći stvaranje „percepcije pristranosti“ iako su mnogi ljudi, uključujući znatan broj sada već bivših pretplatnika „Posta“, to vidjeli kao podršku Trampu. Amazon je također dobio ekskluzivna prava za snimanje dokumentarca o prvoj dami Melaniji Tramp, koja će biti izvršna producentica projekta.
Bezos je krajem prošle godine rekao da je „vrlo optimističan“ u pogledu nove administracije i da se Tramp čini „samouvjerenijim i staloženijim“.
Lina Kan (Khan), predsjednica Savezne komisije za trgovinu predsjednika Džoa Bajdena (Joe Biden), proslavila se dok je još bila studentica prava tvrdeći da Amazon predstavlja novu prijetnju narušavanju tržišnog takmičenja. Nakon što je preuzela Komisiju, podnijela je pritužbu navodeći da Amazon djeluje kao nezakoniti monopol. Iako je Kan otišla, sud je presudio da se firma mora suočiti s tužbom. Amazon bi želio nagodbu kojom bi slučaj ostao izvan suda. Također se suočava s desecima pritužbi Nacionalnog odbora za radne odnose, uglavnom zbog postupanja prema skladišnim radnicima. Kompanija poriče krivicu i dovodi u pitanje ustavnost Nacionalnog odbora za radne odnose. Amazon Web Services, njegov odjel za računarstvo u oblaku, glavni je izvođač za vojsku, a Bezosova svemirska kompanija „Blue Origin“ također se takmiči za ugovore.
Mark Zakerberk
Mark Zakerberk (Mark Zuckerberg), izvršni direktor Mete, kroz Meta Platforms donirao je milion dolara (blizu 960 hiljada eura) za inauguraciju. Zakerberg je počeo podržavati Trampa u javnosti, kada je opisao reakciju tadašnjeg kandidata na pokušaj atentata kao „jednu od najopakijih stvari koje sam vidio u životu“. Nedavno je napravio značajne promjene u Metinoj politici protiv dezinformacija, poništavajući pristup na koji se Tramp dugo žalio.
Dobio je to da Tramp više ne razmišlja javno o doživotnom zatvaranju Zakerberga i umjesto toga mu je dao istaknuto mjesto na inauguraciji. Nakon što je Zakerberg predložio Trampu da izvrši pritisak na Evropu u svrhu ublažavanja provedbenih mjera protiv američkih tehnoloških firmi, Tramp je tu temu uvrstio u svoj govor na Svjetskom ekonomskom forumu 23. januara.
Meta može mnogo toga ponuditi saveznoj vladi, uključujući modele umjetne inteligencije koje promovira saveznim agencijama i dobavljačima vojne opreme. Savezna komisija za trgovinu također pokušava natjerati firmu da proda WhatsApp i Instagram, a suđenje će se održati u aprilu. Zakerberg bi imao koristi od smanjenja antimonopolskog pristupa iz Bajdenove ere. Neke mjere koje bi koristile Meti, poput Vladinog prihvatanja modela UI-ja otvorenog koda i zabrane TikToka, u suprotnosti su s interesima drugih tehnoloških moćnika koji se priklanjaju predsjedniku.
Tim Kuk
Tim Kuk (Cook), izvršni direktor Applea, bio je jedini od direktora tehnoloških firmi koji su prihvatili Trampa u njegovom prvom mandatu. Izvršni direktor Applea također je dao vlastitu donaciju od milion dolara (gotovo 960 hiljada eura) odboru za inauguraciju za Trampov drugi mandat.
Dobio je to da je Tramp očito zadovoljan Kukovom pažnjom, javno ga je pohvalio kao „jako dobrog poduzetnika“. Tokom svog prvog mandata, Tramp je smanjio carine na dijelove koje su Appleu trebali iz Kine.
Kako navodi Bloomberg Intelligence, Apple se ponovno suočava s mogućnošću da postane kolateralna žrtva u trgovinskom ratu s Kinom, gdje se sklapa više od 80 posto njegovih iPhone uređaja. Kukov privatni odnos s Trampom stavlja ga u jaku poziciju da ponovno ublaži utjecaj na proizvodne operacije svoje tvrtke. Apple se također suočava s antimonopolskom istragom. Budući da je slučaj još u ranoj fazi, Trampovi imenovani saradnici mogli bi odlučiti o nagodbi ili odbacivanju predmeta.
Sundar Pičai
Sundar Pičai (Pichai) je izvršni direktor "Alphabeta“, koji je donirao milion dolara (oko 960 hiljada eura) odboru za inauguraciju.
Dva antimonopolska predmeta Ministarstva pravosuđa SAD protiv Pičaijeve kompanije daleko su odmakla u odnosu na parnice koje se vode protiv njegovih kolega. To bi moglo dovesti do odluke o prekidu saradnje, ali Trampovi novoimenovani saradnici imaju diskrecijsko pravo promijeniti pravne lijekove koje Ministarstvo traži.
Google ima i popis želja za propise o AI koji uključuje prilagodbu postojećih zakona umjesto donošenja novih i izbjegavanje uspostave posebnog tijela za reguliranje umjetne inteligencije.
Šou Zi Ču
Šou Zi Ču (Shou Zi Chew) je izvršni direktor TikToka. Milijarder megadonator Republikanske stranke Džef Jas (Jeff Yass), čija kompanija drži 15 posto udjela u formi „ByteDance“ sa sjedištem u Kini, postao je blizak Trampov saveznik i savjetnik. Nakon što je pokušao zabraniti TikTok u svom prvom mandatu, Tramp je nedavno izjavio da mu je sada ta platforma „prirasla srcu“, smatrajući je učinkovitim načinom za širenje sadržaja koji prikazuje Trampa u pozitivnom svjetlu.
Tramp je potpisao izvršnu uredbu s namjerom odgode provedbe zakona koji zabranjuje TikTok počevši od 19. januara jer nije pronašao novog vlasnika koji nema veza s Kinom.
TikTokovo poslovanje u SAD i dalje se suočava s egzistencijalnom prijetnjom koju bi Ču želio eliminirati što je prije moguće. U najboljem slučaju, Trampova naredba odgađa sređivanje računa. Nacrti trajnog rješenja još su u izradi. Tramp je izjavio kako se nada da će potaknuti zajedničko ulaganje između „ByteDancea“ i američkog investitora.