Prvi pokušaji predsjednika Donalda Trampa (Trump) da potakne ruskog predsjednika Vladimira Putina na pregovore o Ukrajini naišli su na ravnodušnost Rusije.
Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov izjavio je da ne vidi ništa novo u Trampovim upozorenjima i planovima o okončanju sukoba.
Ekonomski pritisak
Novi predsjednik SAD je istakao spremnost na povećanje ekonomskog pritiska na Moskvu, uprkos tome što je niz sankcija već uveden nakon ruske invazije na Ukrajinu.
Kremlj, uprkos ekonomskim izazovima i gubicima u ratu, vjeruje da može izdržati nastavak sukoba još barem godinu dana, piše "Wall Street Journal" pozivajući se na izvore.
Ruski proračun opterećen je ogromnim ulaganjima u odbrambenu industriju te naknadama za obitelji poginulih i ranjenih vojnika, dok inflacija dodatno povećava pritisak.
Ipak, analitičari ističu da Moskva još uvijek raspolaže resursima za nastavak rata, dok ruske snage ostvaruju spore, ali strateške pomake na ukrajinskoj teritoriji.
Vasilj Kašin, stručnjak za međunarodne odnose iz Moskve, napominje da trenutne privredne neravnoteže u Rusiji nisu dovoljno ozbiljne da bi prisilile Kremlj na povlačenje. Rusija sada kontrolira gotovo petinu Ukrajine i nastavlja s pritiscima kako bi nametnula vlastite uvjete u potencijalnim pregovorima.
Povrat teritorija - (ne)realno očekivanje
S druge strane, Ukrajina je priznala da povrat svih teritorija izgubljenih tokom rata nije realan cilj, ali insistira na sigurnosnim jamstvima koja bi spriječila ponovne napade Rusije.
Moskva traži priznanje svojih teritorijalnih osvajanja i smanjenje ukrajinskih vojnih kapaciteta.
Analitičari naglašavaju da je Trampovo upozorenje više uvod u eventualne pregovore nego konkretan prijedlog. Kremlj trenutno ne vidi razlog za promjenu svojih temeljnih zahtjeva, a Trampove prijetnje sankcijama doživljava kao političku taktiku.
Tatjana Stanovaja, politologinja iz Pariza bliska izvorima iz Kremlja, ističe da Putin vidi rat kao historijsku priliku za konsolidaciju teritorija i suzbijanje zapadnog utjecaja u regiji. Za Putina, idealan ishod uključuje geopolitički dogovor sličan Jalti iz 1945., koji bi osigurao rusku kontrolu nad dijelovima istočne Evrope.
Mir pod ruskim uslovima
S druge strane, Tramp je priznao da bi postizanje dogovora između Rusije i Ukrajine moglo potrajati duže nego što je sugerirao u kampanji. Njegove prijetnje novim sankcijama mogle bi dodatno odgoditi bilo kakve pregovore, upozoravaju stručnjaci.
Dok se Putin nada pregovorima pod ruskim uslovima, uključujući priznavanje teritorijalnih realnosti i ograničenja ukrajinske vojske, Tramp će se suočiti s izazovom balansiranja između američke potpore Ukrajini i pokušaja diplomatije s Rusijom.
Za sada, iz Moskve poručuju da su otvoreni za dijalog, ali samo pod uvjetima koji osiguravaju njihove dugoročne interese.