RUSIJA

Je li Putin upravo odredio nasljednika: Imenovanje stiglo nakon iznenadne rokade u vrhu Kremlja

Na istu poziciju imenovao je guvernera Tula, Alekseja Djumina, dugogodišnjeg saveznika i jednog od svojih bivših tjelohranitelja

Vladimir Putin. AP

E. Ć.

prije 12 sati 41 minutu

Ruski predsjednik Vladimir Putin imenovao je bivšeg direktora FSB-a i dosadašnjeg sekretara ruskog Savjeta bezbjednosti Nikolaja Patruševa za svog pomoćnika u okviru tekuće kadrovske promjene nakon inauguracije.

Na istu poziciju imenovao je guvernera Tula, Alekseja Djumina, dugogodišnjeg saveznika i jednog od svojih bivših tjelohranitelja, prenosi nezavisni ruski portal "Meduza".

"Ukrajina bi mogla prestati da postoji"

Da će Patrušev dobiti novu poziciju nagađalo se otkako ga je na mjestu sekretara Saveta bezbjednosti zamijenio bivši ministar odbrane Sergej Šojgu u iznenadnoj rekonstrukciji.

Patrušev je po dolasku na novo radno mjesto rekao kako kako bi "Ukrajina 2025. mogla prestati da postoji", prenio je "Newsweek".

On je u intervjuu priznao da "značajan dio svijeta još uvijek gleda u Ameriku", ali je dodao da je "sama američka elita podijeljena".

Potom je, odgovarajući na pitanje o mogućim teritorijalnim ustupcima tokom mirovnih pregovora pod Trampom, iznio svoje predviđanje da Ukrajina do kraja godine možda više neće biti suverena država.

Nikolaj Patrušev. AP

Prvo je naglasio da Rusi osjećaju "bratsku" vezu sa Ukrajincima zbog "vjekovnih veza sa Rusijom", prije nego što je rekao da su za uništavanje gradova u Ukrajini krivi "nasilno prisiljavanje na neonacističku ideologiju i neobuzdana rusofobija".

- Moguće je da će Ukrajina u narednoj godini potpuno prestati da postoji - zaključio je Patrušev.

Agresivna antiruska politika

Patrušev je kritikovao i čelnike Moldavije u Kišinjevu zbog "antiruske politike" i rekao da Moldavija također možda više neće biti država.

- Ne isključujem da će agresivna antiruska politika Kišinjeva rezultirati time da će Moldavija ili postati dio druge države ili potpuno prestati da postoji - rekao je on.

Na njegov istup odmah je reagovalo Ministarstvo vanjskih poslova Moldavije kazavši kako su komentari "neprihvatljivo miješanje u unutrašnje stvari zemlje i usmjereni su na destabilizaciju regiona".

- Republika Moldavija je suverena država koja dosljedno ide putem demokratije i evropskih integracija u skladu s voljom svojih građana - naveli su u saopćenju.

Ukrajinski zvaničnici tek treba da javno odgovore na komentare Patruševa.

Ko je Nikolaj Patrušev?

Da će Patrušev, bivši šef FSB-a koji je tokom godina stekao renome "Putinovog ličnog špijuna", postati Putinov pomoćnik, znalo se još u maju, kada je objavljeno da će Sergej Šojgu, koji je bio na čelu ministarstva odbrane 12 godina, doći na njegovu poziciju, odnosno postati sekretar Savjeta bezbjednosti.

Glavni "silovik" Kremlja, Putinov centralni "antiamerički ratnik" i autor političkog pamfleta "Krah parazitskih država", tokom rata je ojačao do te mjere da ga neki otvoreno postavljaju u poziciju Putinovog nasljednika.

Međutim, on, kako piše "Špigl", gura na jaku poziciju svog sina Dmitrija Patruševa (47), bankara i političara koji je do maja 2024. bio ministar poljoprivrede, nakon čega je unaprijeđen u zamjenika premijera za poljoprivredu.

Čini se da je dinastija Patrušev vrlo moćna i da se zapravo već sada priprema za neka postputinovska vremena.

Upravo to je njihova najveća slabost, jer bi time postali možda i prejaki za Putina, pa i realna opasnost. Ali, Patrušev "uživa" velike simpatije u (većinskom) radikalnom konzervativnom represivnom dijelu Kremlja.

Zapadni obavještajni izvori i jedan bivši ruski špijun tvrde za "Wall Street Journal" da je Patrušev lično odobrio ubistvo Jevgenija Prigožina, šefa ruske plaćeničke mreže Vagner.

Patrušev je dugo upozoravao Putina da je Prigožin, koji je kritikovao rusku vojsku i njene komandante, optužujući ih za gubitke i poraze u Ukrajini, pretnja Kremlju.

On je osmislio plan za Prigožinov pad?

Početkom avgusta, Patrušev je navodno naredio da se osmisli plan za konačni Prigožinov pad, a Putin se nije protivio. Nekoliko sedmica kasnije, Prigožin i njegovi bliski saradnici čekali su uzlijetanje privatnog aviona.

Ono je malo kasnilo zbog bezbjednosnih provjera. U tom kratkom periodu ispod lijevog krila podmetnuta je bomba. Trideset minuta od uzlijetanja s piste u Moskvi, bomba je eksplodirala, a Patrušev saznao da je još jedna misija učvršćivanja Putina, a time i njega samog, uspjela.

Patrušev je u Putinovoj najbližoj pratnji odavno. Baš kao i aktuelni ruski predsjednik, karijeru u službi ruske države započeo je kao mladi diplomirani inženjer 70-ih.

Odmah je vrbovan u KGB i nakon obuke u Minsku radio je u kontraobavještajnoj službi, te na zadacima vezanim za osiguranje finske granice. U službi je ostao i nakon raspada Sovjetskog Saveza, baš kao i njegov današnji šef. Do svog trenutnog položaja se uspio izvršavajući i implementirajući Putinove politike.

Kada je Putin postao premijer u vladi Borisa Jeljcina, Putin je Patruševa predložio za svog nasljednika u KGB/FSB-u. Patrušev je u intervjuima govorio kako će osvježiti i modernizovati rusku špijunsku službu.

Patrušev je zadužio Putina kada se ovaj našao u velikom koruptivnom skandalu vezanom za jednu privatnu kompaniju. Upravo je Patrušev, navodi u svom članku "Wall Street Journal ", koji se poziva na audio snimke iz kancelarije ukrajinskog predsjednika, otputovao u Kijev i od ukrajinskih službi preuzeo kompromitujući materijal.

Nakon toga počeo je obračun s ruskim opozicionarima. Smatra se da upravo do Patruševa vodi trag njihovih likvidacija po Evropi i svijetu.

Drugi najmoćniji čovjek

Nakon napada na SAD 11. septembra, Patrušev je nastojao da podstakne saradnju u borbi protiv terorizma sa zapadnim službama, ali slučajevi trovanja Rusa u inostranstvu zaustavili su saradnju sa zapadne strane.

Njegov položaj kroz decenije donio mu je titulu drugog najmoćnijeg čovjeka u Rusiji.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.