Senator sa Floride Marko Rubio (Marco), kandidat za američkog državnog sekretar, pred Senatom je izjavio da će bez brzih i suštinskih promjena u politici Kina ostati "najveca prijetnja" američkom prosperitetu u 21. stoljeću.
Rubio je usredsredio veliki dio svog petosatnog saslušanja u Senatu povodom nominacije za državnog sekretara pod novoizabranim predsjednikom Donaldom Trampom (Tramp), koji stupa na dužnost 20. januara, na Kinu, upozoravajući da će bez brzih i suštinskih promjena u politici, Kina ostati "najveća prijetnja" američkom prosperitetu u 21. stoljeću, prenosi AP.
- Ako ne promijenimo kurs, živjet ćemo u svijetu u kome će mnogo toga što nam je svakodnevno važno, od naše bezbjednosti do našeg zdravlja, zavisiti od toga da li će nam Kinezi to dozvoliti ili ne - rekao je Rubio.
Upitan o NATO, 75-godišnjoj bezbjednosnoj organizaciji koju je Tramp više puta kritikovao, Rubio je potvrdio njenu vrijednost, nazivajući je "veoma važnim savezom".
Međutim, Rubio je podržao Trampov stav "da bi neki evropski saveznici trebalo da daju više doprinosa njihovoj kolektivnoj odbrani, dodajući da SAD moraju da odluče da li žele primarnu odbrambenu ulogu ili da budu zaštitna mjera protiv agresije".
Rubio je iznio slučaj protiv Kine i drugih američkih protivnika svojim kolegama u panelu za vanjske poslove gde je služio 14 godina. Toplo dočekan sa obje strane sale, praveći šale o tome kako je nerealno biti sa druge strane govornice, Rubio je za američku ranjivost prema Kini okrivio prelazak na globalizam, za koji je rekao da je "sada oružje koje se koristi protiv nas".
On je rekao da SAD moraju da počnu da stavljaju svoje suštinske nacionalne interese iznad svega ostalog. Tokom saslušanja dotakao se i gorućih pitanja na Bliskom istoku, a govorio je i o Latinskoj Americi i istočnoj Evropi.
Ako Rubio, koji je rođen u Majamiju kao potomak kubanskih imigranata, bude potvrđen, on će postati prvi Latinoamerikanac koji će služiti kao šef diplomatije Sjedinjenih Američkih Država.