Liderka Alternative za Njemačku (AfD) Alis Vajdel (Alice Weidel) dospjela je u centar političke pažnje nakon historijskih rezultata njene stranke na prijevremenim parlamentarnim izborima.
AfD je osvojio 19.9 posto glasova, čime se pozicionirao kao druga najjača politička snaga u zemlji, iza demokršćanske unije (CDU/CSU), koja je prema anketama dobila oko 30 posto podrške.
Politički uspon
Za Vendel često kažu da je netipična predstavnica desnice. Ona je politički uspon započela kao ekonomistica s doktoratom iz Kine, a prije politike radila je u financijskom sektoru za Goldman Sachs i Allianz Global Investors.
S partnericom, filmskom producenticom rodom iz Šri Lanke, odgaja dvoje posvojene djece, što je u kontradikciji s konzervativnim obiteljskim vrijednostima koje AfD promovira.
Kritičari je opisuju kao oportunisticu, dok njene pristalice ističu njezinu smirenost i sposobnost da AfD predstavi kao ozbiljnu političku alternativu.
Može doprijeti do svakoga
- Ona može bolje doprijeti do šire javnosti od tipičnog AfD-ovca, do srednje klase i buržoazije - ocjenjuje Oliver Lembeke (Lembcke), politolog sa Sveučilišta u Bochumu.
AfD je kapitalizirao na nezadovoljstvu građana vladom kancelara Olafa Šolca (Scholz), čija je koalicija izgubila povjerenje javnosti zbog ekonomske stagnacije i problema s energetskom tranzicijom.
Ipak, iako AfD bilježi rast popularnosti, stranka i dalje ostaje isključena iz potencijalnih koalicijskih kombinacija na saveznoj razini, budući da se druge stranke odbijaju udružiti s njom.
Porodica s političkom prošlošću
Vajdel dolazi iz porodice koja je imala značajnu političku prošlost. Naime, njen djed s očeve strane bio je istaknuti nacistički sudija, a porodica je nakon Drugog svjetskog rata protjerana iz Šleske, sada dijela Poljske.
Alis se priključila se AfD-u 2013. godine, inicijalno zbog protivljenja finansijskom spašavanju zemalja u krizi eurozone. Od tada je stranka prošla kroz značajan ideološki pomak, postavši snažno usmjerena na pitanja migracija i suvereniteta.
Vajdel je skeptična prema klimatskim promjenama i podržava smanjenje poreza, ukidanje minimalne plaće i smanjenje državnog aparata. Također zagovara strože mjere protiv ilegalne imigracije, naglašavajući da je veliki priljev migranata posljednjih godina izazvao ekonomske i društvene probleme.
Usprkos jakom izbornom rezultatu, AfD se i dalje suočava s izazovima vezanim uz percepciju stranke i njezinu političku izolaciju.
Međutim, analitičari upozoravaju da bi nastavak trenda nezadovoljstva vladajućom elitom mogao dugoročno koristiti ovoj desnoj opciji. S tim se slaže i Vajdel.
- Udvostručili smo broj glasova, dok su drugi izgubili polovicu svojih. Ako su početni rezultati točni, onda znamo što možemo očekivati.
Ako, međutim, CDU izda svoj program i surađuje s ljevicom, mogu vas uvjeriti da će sljedeći izbori doći brže nego što se očekuje i tada ćemo prestići CDU kao najveću stranku - poručila je Vajdel.