Više od 22 miliona djece ne pohađa škole u Pakistanu, izjavio je u subotu premijer Šehbaz Šarif (Shehbaz Sharif), javlja Anadolu.
On je otvarajući dvodnevnu Međunarodnu konferenciju o obrazovanju djevojčica u muslimanskim zajednicama: Izazovi i mogućnosti u Islamabadu naglasio hitnu potrebu da muslimanske zemlje daju prioritet obrazovanju djevojčica, objavili su državni mediji.
Šarif je rekao da se muslimanski svijet suočava sa značajnim izazovima u osiguravanju jednakog pristupa obrazovanju za djevojčice.
Prema njegovim riječima milioni mladih djevojaka u narednoj deceniji ući će na tržište rada, koje imaju potencijal ne samo da izvuku sebe, svoje porodice i nacije iz siromaštva, već i da obogate globalnu ekonomiju.
Šarif je istakao da u Pakistanu žene čine više od polovine ukupne populacije, a stopa pismenosti žena iznosi samo 49 posto.
- Zabrinjavajuće je to što oko 22,8 miliona djece u starosnoj dobi od pet do 16 godina ne pohađa školu, a među njima nesrazmjeran broj su djevojčice - dodao je Šarif.
Konferenciji prisustvuju međunarodni predstavnici iz većinski muslimanskih zemalja, uključujući pakistansku dobitnicu Nobelove nagrade za mir Malalu Jusafzai (Yousafzai).
- U nedjelju ću govoriti o zaštiti prava svih djevojčica da idu u školu i zašto lideri moraju držati talibani odgovornim za zločine nad afganistanskim ženama i djevojkama - navela je Jusafzai.
Samit će se zaključiti formalnom ceremonijom potpisivanja Islamabadske deklaracije, u kojoj se ističe zajednička opredijeljenost muslimanske zajednice da osnaži djevojčice kroz obrazovanje, utirući put inkluzivnim i održivim obrazovnim reformama i svjetliju budućnost za generacije koje dolaze.