RAZGOVOR

Denis Avdagić, vanjskopolitički i sigurnosni analitičar, za "Avaz": Demokratija je jedini izbor u Siriji

Da li je recept nekakva vrsta, što bismo rekli, Dejtonskog sporazuma za Siriju, vidjet ćemo, kaže Avdagić

Avdagić: Što prije doći do ustrojstva. Facebook

Meliha Smajkic

10.12.2024

Dok se s gotovo svih strana pozdravlja kraj 24-godišnje vladavine Bašara al-Asada (Bashar al-Assad), dotle cijeli svijet čeka u kojem će smjeru sada Sirija krenuti. Vanjskopolitički i sigurnosni analitičar iz Zagreba Denis Avdagić ukazuje kako je važno da ova situacija ne dovodi do novog izbjegličkog vala, ali da je, upravo, jako bitno, kako naglašava, da se što prije dođe do nekog ustrojstva koje će omogućiti ostvarivanje socijalnog standarda građana.

Vakuumski prostor

Ovaj vakuumski prostor, kaže, mora trajati što kraće i ne smije dovesti do urušavanja institucija.

- Vidjeli smo da se poziva sa svih strana upravo na očuvanje institucija i da, ako ćemo tražiti nešto najgore za usporedbu, nema tih nekakvih slika poput onih što se događalo u Iraku. Čini mi se da su na tome nekako svi naučili jednu dobru lekciju i dobro je, dakle, što se ne događa razaranje i uništavanje institucija. Naravno, u ovom međuprostoru, ako se ne uspostavi prelazna vlada, a onda ne dođe do ustavnih promjena i uređenja koja će biti adekvatna, problemi ne da neće biti riješeni, nego će se dalje multiplicirati - govori Avdagić za „Dnevni avaz“.

Očigledno se, dodaje, svi spremaju na promjene i bit će, kaže, dobro, ako će one biti brze.

- Što se tiče ostalih aktera, ovo bi moglo biti jako stabilizirajuće za Liban. Hezbolah je jako desetkovan, praktično od trenutaka kad se dogodila ona operacija s pejdžerima, a da ne pričam o svemu nakon toga i s ovim sada, nekakva direktna veza dopreme naoružanja je prekinuta. Bit će važno ko će sudjelovati i na koji način u uspostavi i prijelazne i buduće vlade. Demokratija je jedini izbor. Izrael je tu, također, kao faktor, vidimo da su izvršili dodatne napade i ušli dodatno u teritoriju Sirije, a pitanje Goranske visoravni će se otvoriti prije ili kasnije - objašnjava Avdagić.

Izgubljeno područje

Također, navodi kako je u geopolitičkom smislu Sirija za Rusiju izgubljeno područje. Rusiji je, kaže, problem, čak i ako bi se to brzo dogodilo, da moraju sa svojim brodovima i opremom napustiti Siriju, budući da ne mogu ući u Crno more.

- U nekakvom smo mirnom trenutku koji ima dosta kompleksnosti. Trebat će pričekati neko vrijeme da vidimo kako će se stvari odvijati. Za sada, vjerovatno, niko neće ni Ruse nasilno tjerati otamo, umirujuće poruke su poslane i njima. Premda ništa nije riješeno, stabilno je i nema, koliko vidimo, osvetničkih akcija, prije svega, prema alevitima. Kurdi jesu u problematičnom trenutku u kojem će Turska insistirati i stvoriti vjerovatno na ovaj ili onaj način tampon zonu između Turske i kurdskih područja u samoj Siriji - komentira Avdagić.

Zbrinuo se tamo gdje i familija Milošević

Iznenađenje nije da je Al-Asad pao, kaže Avdagić, ali jeste koliko je sve to brzo bilo. Sudbina odbjeglog Al-Asada nije poznata, iako iz Rusije tvrde da je on stigao u Moskvu.

- Da, on se sa svojom obitelji zbirnuo tamo gdje se zbirnjavaju i drugi koji su ovisili i računali na Ruse, počevši u novije vrijeme od familije Milošević - kaže Avdagić.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.