VAŽNO ZA BIH

Kriptovana aplikacija dokaz za sud u Strazburu

Dvojica državljana Ujedinjenog Kraljevstva se u matičnoj zemlji krivično gone na osnovu dokaza, koje su sa dekripovane aplikacije "EncroChat"

Sud u Strazburu. AP

S. S. / Vijesti.me

prije 14 sati 6 minuta

Evropski sud za ljudska prava u Strazburu donio je odluku u postupku dvojice britanskih državljana protiv Francuske, kojom je, između ostalog, utvrđeno da se ne može ispitivati zakonitost postupka kojim je država prikupljanja, u ovom slučaju - Francuska, pribavila dokaze.

Sud je, kako se navodi, primjetio da je ovaj zaključak u skladu s praksom Suda Evropske unije (CJEU) prema kojoj načelo uzajamnog priznavanja presuda i sudskih odluka zabranjuje tijelima, koja su izdala EIN (evropski istražni nalog) za prijenos takvih podataka kao dokaza, reviziju zakonitosti zasebnog postupka, kojim je država članica izvršenja prikupila dokaze.

Odluka Evropskog suda za ljudska prava po zahtjevu Britanaca A.L. i E.J. protiv Francuske - 44715/20 i 47930/21 donijeta je 24. septembra ove godine, a vezana je za dešifrovanu aplikaciju za komunikaciju "EncroChat", što važi i za sve ostale dekriptovane komunikacije, pa i "SKY ECC" aplikaciju.

Dokazni materijal

Ova odluka po predstavci dvojice Britanaca bit će veoma važna za mnoge evropske zemlje, između ostalih i za Bosnu i Hercegovinu i zemlje regiona, koje su na osnovu dokaznog materijala preuzetog preko međunarodno - pravne pomoći pokrenule brojne krivične predmete.

Saradnja BiH s Evropskim sudom za ljudska prava je važna i ogleda se u tome da nacionalni sudovi prihvataju sudske odluke ovog izvanacionalnog sudskog tijela.

Obveza poštivanja prava i sloboda garantiranih Konvencijom i njenim protokolima u Bosni i Hercegovini nastala je već stupanjem na snagu Ustava Bosne i Hercegovine dana 14.12.1995. godine koji u članu II proglašava Konvenciju direktno primjenjivom u Bosni i Hercegovini, dajući joj prioritet nad svim ostalim zakonima.

Dvojica državljana Ujedinjenog Kraljevstva se u matičnoj zemlji krivično gone na osnovu dokaza, koje su sa dekripovane aplikacije "EncroChat", pribavili nadležni francuski organi.

Povrijeđeno pravo

Oni su dvije predstavke podnijeli protiv Francuske, tvrdeći da im je preuzimanjem komunikacije povrijeđeno pravo na privatnost iz člana 8 Konvencije i da im u Francuskoj u vezi sa tom navodnom povredom prava nije bilo na raspolaganju djelotvorno pravno sredstvo.

U odluci ESLJP, između ostalog, piše da su francuski istražitelji prilikom operacije skidanja šifrovanih podataka sa zaštićenih aplikacija djelovali na osnovu ovlašćenja koje su dobili od tamošnjih sudija.

- Podatke koji se odnose na korisnike EncroChata koji se nalaze u Ujedinjenom Kraljevstvu prikupili su francuski istražitelji prije njihovog prenosa Nacionalnoj agenciji za borbu protiv kriminala Ujedinjenog Kraljevstva, a prema uputama francuskog tužitelja u skladu s EIN-om - navodi se u odluci.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.