NOVOIZABRANA PREMIJERKA

Liz Tras je dobro upoznata sa stanjem u BiH, pročitajte šta je govorila prilikom posjete

Radimo na zaštiti Dejtonskog mirovnog sporazuma, do kojeg se teško došlo, zato smo izrekli sankcije prema dva političara, zbog njihove neprihvatljive nacionalističke retorike i negiranja genocida, kazala je

Liz Tras: Budućnost BiH je u jačanju saradnje sa NATO-om. FENA

S. S.

5.9.2022

Novoizabrana premijerka Velike Britanije Liz Tras (Truss) je itekako poznata sa situacijom u Bosni i Hercegovini.

Ona je podržala sankcije SAD-a Miloradu Dodiku, a onda se zalagala i za sankcije njene zemlje prema članu Predsjedništva BiH.

Krajem maja je boravila u Bosni i Hercegovini, a tom prilikom se sastala sa članovima Predsjedništva BiH, ministricom vanjskih poslova Biserom Turković i ministrom odbrane Sifetom Podžićem.

Britanska ministrica vanjskih poslova Liz Tras je tokom sastanka sa ministrom odbrane Bosne i Hercegovine Sifetom Podžićem održala govor u Domu armije. Istakla je da je podrška Velike Britanije našoj zemlji dugovječna te da će London učiniti sve da spriječi ruski maligni utjecaj u BiH.

- Prije četvrt stoljeća, ovom zemljom je harao sukob. Sada je ruska invazija Ukrajine na naš kontinent ponovo dovela rat i krvoproliće. Putin ne ratuje samo protiv ukrajinskog naroda, već i protiv samih temelja naših društava: protiv slobode, suvereniteta i vladavine zakona.

Ta agresija ne smije uspjeti. Moramo izvući pouke iz historije i iz posljedica nedjelovanja. Devedesetih je Zapad predugo čekao da započne s djelovanjem. Nismo bili dovoljno odvažni da spriječimo stravične događaje poput genocida u Srebrenici.

Oklijevanje je samo produžilo borbe. Sarajevo je istrpilo 1425 dana opsade. Trebali smo ranije djelovati. Rekli smo da "nikad više" nećemo dozvoliti takvu patnju u Evropi. Pokažimo da smo to i mislili - rekla je Tras.

Finansiranje Putinove ratne mašinerije

Rekla je da nema ustupaka prema ruskoj agresiji i na nju se mora odgovoriti snagom.

- Ne smijemo dozvoliti da se u Ukrajini rasplamsa dug i sve bolniji sukob. To znači da Ukrajinu podržimo u hrabroj odbrani zemlje. Moramo biti neumoljivi i u pružanju vojne pomoći, ali i u sankcijama. Ukrajina mora uspjeti. Sad ne smijemo ni za trenutak usporiti.

Rame uz rame s Bosnom i Hercegovinom smo u Ujedinjenim nacijama osudili invaziju. Potičem Bosnu i Hercegovinu da nam se pridruži u nametanju sankcija Rusiji, time se presijeca finansiranje Putinove ratne mašinerije.

Moramo se čuvati posrtanja. Niko ne bi trebao gurati Ukrajinu u pregovore pod pritiskom. Moramo podržati Ukrajinu da iz svoje zemlje istisne Rusiju - rekla je tadašnja britanska ministrica vanjskih poslova.

Kako je istakla tom prilikom Tras, isto tako se moramo suprotstaviti malignom ruskom utjecaju ovdje u Bosni i Hercegovini.

- Rusija već pokušava potkopati reforme ostvarene u ovoj zemlji, kao i vaše euroatlantske ambicije. Potpiruje secesioniste, prijeti jedinstvu, suverenitetu i teritorijalnom integritetu Bosne i Hercegovine. To ne može biti prihvatljivo.

Učinit ćemo sve što možemo da istisnemo taj maligni utjecaj i da zaštitimo mir, prosperitet i stabilnost u ovoj regiji. Upravo zato, Ujedinjeno Kraljevstvo svoju podršku povećava na tri načina.

Neprihvatljiva nacionalistička retorika

Kao prvo, radimo na zaštiti Dejtonskog mirovnog sporazuma, do kojeg se teško došlo. Zato smo izrekli sankcije prema dva političara, zbog njihove neprihvatljive nacionalističke retorike i negiranja genocida. Podržavat ćemo teritorijalni integritet i suverenitet Bosne i Hercegovine, te davati podršku visokom predstavniku Kristijanu Šmitu (Christian Schmidt).

Kao drugo, ulažemo u unapređenje vaše ekonomske sigurnosti. Kroz British International Investment, zapadnom Balkanu nudimo iskrene, pouzdane infrastrukturalne investicije. Cilj nam je da do 2025. godine mobiliziramo 100 miliona dolara investicija koje podržava Ujedinjeno Kraljevstvo, te tome za ovu zemlju dodajemo dvije milijarde funti finansiranja izvoza.

To će osigurati otpornost i sposobnost suprotstavljanja prijetnji od malignih utjecaja. Time će se pomoći i vašoj energetskoj nezavisnosti – što je pitanje od strateškog interesa.

Kao treće, osnažujemo vašu sposobnost da se sami oduprete sigurnosnim prijetnjama i malignim utjecajima. Naša predanost ovoj zemlji je dugovječna. Britanski vojnici bili su ovdje devedesetih, tokom najmračnijih dana sukoba.

Bili smo tu da podržimo krhki mir koji je došao nakon toga, te da pomognemo zemlji da izgradi jedinstvene oružane snage, koje danas ovdje vidimo. U tim nastojanima, život je položilo 59 britanskih vojnika. Njihovu žrtvu nikad nećemo zaboraviti - rekla je tom prilikom Tras.

Na agresiju moramo odgovoriti djelovanjem i snagom

Dodala je da se danas naši odnosi u pitanjima odbrane dalje razvijaju.

- Vaše mlade, talentirane kadete obučavamo u vrhunskim britanskim vojnim akademija poput Sandhursta. Neki od njih, neki od vas, su danas ovdje.

Historija nas uči da na agresiju moramo odgovoriti djelovanjem i snagom.

- Naša podrška Bosni i Hercegovini, kao i naša podrška Ukrajini, pitanje je našeg vjerovanja u jedan jednostavan princip: pravo naroda da odluči o svojoj demokratskoj budućnosti i da se zaštiti.

Budućnost ove zemlje leži u tom smjeru, kao i u jačem partnerstvu s NATO-om i zemljama poput Ujedinjenog Kraljevstva. Pozivam sve naše prijatelje diljem Evrope da na naše želje i namjere odgovore na isti način. Da zajedno radimo na jačanju slobode, suvereniteta i vladavine zakona, na dobrobit svih nas - zaključila je tada Tras.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.