Nakon parlamentarne pauze povodom božićnih i novogodišnjih praznika, britanska premijerka Tereza Maj (Theresa May) ove se sedmice vraća mučnom pitanju Brexita pokušavajući ponovo uvjeriti zastupnike da ne odbiju dogovor o razdruživanju s Evropskom unijom postignut s Briselom.
Zastupnici će u srijedu nastaviti raspravu o tom "dogovoru o izlasku" iz EU o kojem se teško pregovaralo 17 mjeseci, ali čije je prihvatanje, čini se, dovedeno u pitanje zbog brojnih kritika.
Tekst kritiziraju i pristaše Brexita koji se boje neke vrste trajne prilagodbe EU i eurofili koji se još nadaju povratku na staro.
Glasanje predviđeno za 11. decembar Mej je u posljednji trenutak odgodila kako bi spriječila poraz koji joj je prijetio.
Ne bude li dogovora do 29. marta, za kada je najavljen Brexit, Velika Britanija će na neuređen način završiti period članstva u EU koje je trajalo više od 40 godina, od čega strahuju ekonomski krugovi.
Premda su britanska glasila posljednjih dana spominjala mogućnost nove odgode glasanja, Mej je potvrdila da će se ono dogoditi iduće sedmice, oko 15. januara.
- Da, pristupit ćemo glasanju - rekla je konzervativna liderka u nedjelju u emisiji "The Andrew Marr Show" na BBC-ju, upozorivši na nepredvidljive posljedice neprihvatanja dogovora.
Pokušavajući pridobiti zastupnike, Tereza Mej je rekla da bi parlament mogao imati veću ulogu u budućim pregovorima o budućim trgovinskim vezama Londona i dvadesetsedmorice.
Pri tome je rekla da će nastaviti saradnju s Briselom ne bi li dobila garanciju koja će moći razuvjeriti britanske zastupnike, pošto je tokom božićnih praznika razgovarala s evropskim liderima.
No, ta bi operacija mogla biti iznimno teška za Mej, čiji je ugled ozbiljno načet prošlog mjeseca kada je njena stranka organizirala glasanje o povjerenju koje je na jedvite jade preživjela, ali joj ga je uskratila trećina konzervativnih zastupnika.
Dok se dan Brexita približava krupnim koracima, vlada ubrzava pripreme za eventualni izlazak iz EU bez dogovora, koje je postavila kao "operativni prioritet".