Muzej u sirijskom gradu Idlibu, nakon petogodišnjeg prekida, ponovo je otvorio vrata izlažući dio svoje zbirke dok traje rat u toj zemlji.
U dvije dvorane posjetitelji će moći vidjeti mozaike, kipove, kapitele, amfore, uljanice i glinene posude iz doba antike.
Muzej je otvoren zahvaljujući naporima skupine domaćih akademika i arheologa nakon što je od 2013. bio zatvoren. Već u ponedjeljak desetine posjetitelja razgledali su izloške fotografirajući ih mobitelima.
- Obnovili smo zgradu i vratili je u život - rekao je za AFP dužnosnik ministarstva kulture Ajman al-Nabo (Ayman) u prigodi svečanog otvorenja.
- Ovo je poruka cijelom svijetu, posebno UNESCO-u da preuzme odgovornost za arheološka nalazišta u Idlibu - istaknuo je.
Pokrajina Idlib, na sjeverozapadu Sirije, koju kontrolira džihadistička skupiina Hajat Tahrir al-Čam, bogata je muzejima i arheološkim nalazištima iz doba antike, među kojima je naselje Ebla podignuto u vrijeme jednog od najstarijih sirijskih kraljevstava.
U muzeju u Idlibu koji je otvoren 1989., prije rata je bio izložen najveći dio predmeta pronađenih tokom iskapanja u Ebli, nalazištu poznatom po glinenim pločama iz 2.400 do 2.300 prije Krista koje svjedoče o postojanju prvog pisma.
U prvim godinama rata antički lokalitet Ebla poharan je i opljačkan u borbama pobunjenika i režima, a muzej u Idlibu je bio na meti zračnih udara.