DRUŠTVENI PROBLEM

Maloljetnički brakovi zastupljeni u BiH: Majka zamijenila kćer za ovcu, otac za litar rakije

Roditelji vrše zloupotrebu djece davanjem saglasnosti za zaključivanje braka i pozadina toga je ostvarivanje materijalne koristi, kaže Džumhur

Nije dozvoljen brak djece mlađe od 15 godina. Facebook

prije 22 sata 50 minuta

Sklapanje brakova među maloljetnicima u Bosni i Hercegovini predstavlja ozbiljan društveni problem koji ima značajan utjecaj na živote mladih, a uprkos tome što je zakonski okvir koji regulira brak jasno postavljen, slučajevi maloljetničkih brakova i dalje postoje, često usljed društvenih, kulturnih i ekonomskih faktora.

Trgovina djecom

Kako je za "Dnevni avaz“ kazao ombudsmen za ljudska prava BiH Jasminka Džumhur, pitanje zaključivanja braka među maloljetnicima uređeno je porodičnim zakonom i tu se traži da se brak zaključuje između punoljetnih osoba, u izvjesnim slučajevima dozvoljeno je zaključivanje braka među osobama mlađim od 18, ali ne mlađim od 15 godina, uz saglasnost roditelja.

Džumhur: Mogućnost trudnoće. Anadolija

- Tu postoje određene okolnosti koje utječu na davanje saglasnosti za zaključivanje braka maloljetnim licima. Te okolnosti često su u prethodnim periodima bile ako su osobe već počele zajednicu života, pa je u toj zajednici došlo do trudnoće djevojke, i problem je kod utvrđivanja da li se radi o slobodnoj volji dvije maloljetne osobe ili jedne maloljetne ili jedne punoljetne da žive zajedno i da to nije bilo bez prisile ili zloupotrebe eksploatacije – ističe Džumhur.

Džumhur je istakla da čak i roditelji vrše zloupotrebu djece davanjem saglasnosti za zaključivanje braka maloljetnom djetetu, a pozadina toga je ostvarivanje materijalne koristi. Iako su ranije ovakvi brakovi među maloljetnim licima bili primarno vezani za romske zajednice, „prodavajući“ djevojčice za određeni novac, sada se izašlo iz takvog okvira, pa djeca kako ženska tako i muška postaju žrtve trgovine ljudima.

Ugovoreni brakovi

Prema riječima predsjednice Udruženja žena Romkinja „Bolja budućnost“ iz Tuzle Indire Bajramović zabilježen je slučaj da je majka prodala kćerku za tri hiljade KM, druga je dala u zamjenu za ovcu, dok je jedan otac kćerku zamijenio za litar rakije.

- To se nije desilo u romskim porodicama, to se desilo u RS. Ne možemo etiketirati neku populaciju samo zato što su Romi. Čim se spomene prosjačenje, odmah to su Romi. Ne. Statistike u posljednje vrijeme pokazuju da se ugovoreni brakovi dešavaju više u nekim drugim zajednicama, nego u romskim zajednicama. Povećan je broj u zajednicama koje nisu romske. To nije romska tradicija, ni običaj, niti kultura. Svi ti slučajevi su klasična trgovina ljudima – istakla je Bajramović za "Dnevni avaz".

Bajramović: Prodaja djece. Screenshot

Džumhur je to prokomentirala kao pitanje na koje ombudsmeni stalno ukazuju. Kazala je da centri za socijalni rad imaju najširi mandat koji je upućen na građane, nemaju kapacitete da prate sve porodice, pa su djeca često primjer zloupotreba.

Spomenula je primjer prosjačenja djevojčica koje je susrela u Sarajevu, koje imaju oko 6–7 godina, a očito je da se radi o djeci – žrtvama trgovine radi eksploatacije s ciljem prosjačenja.

- Nazvala sam bivšu direktoricu Centra za socijalni rad koja je odmah uputila ekipu i taj dan su djeca zbrinuta na dnevnoj osnovi u hraniteljsku porodicu, a onda dugoročno. Zloupotreba djece može doći i od roditelja – istakla je Džumhur.

Dostupnost podataka

Džumhur je, između ostalog, kazala da konvencija o pravu djeteta kaže da se djetetom smatra osoba do 18 godina. Dodala je da matični uredi trebaju imati podatke o ovakvim brakovima, ali ne postoje centralni registri koji bi mogli dati evidencije, nego bi se moralo raditi prikupljanje podataka. 

Džumhur dodaje da djeca, nažalost, o seksualnosti i svom reproduktivnom zdravlju saznaju uglavnom putem interneta, a to za posljedicu ponekad ima neželjene trudnoće, pa se u nekim slučajevima zaključi brak upravo zbog toga. 

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.