Kataklizma u Jablanici istisnula je iz javnog prostora priču o ulasku strateškog partnera, sarajevske kompanije "Lake“, čiji je vlasnik Nedžad Bubica, u nekadašnji gigant "Granit“.
Odluke suda
Premda je Vlada Hercegovačko-neretvanskog kantona,kao vlasnik 67 posto državnog kapitala u jablaničkom "Granitu“ izmijenila ugovor o koncesiji i, praktično, dala novi rok Bubici da izvrši uplatu sredstava od 20,5 miliona KM do kraja prošle godine, to se nije desilo.
Razlog tome su, kazao je jučer za “Avaz” Abid Šarić, stečajni upravnik "Granita“, administrativne barijere i začkoljice.
Do produženja roka je došlo, jer je u međuvremenu iskrsnuo problem zato što dio eksploatacionog polja obuhvata šumsko zemljište koje predstavlja državnu imovinu i koja je pod zabranom raspolaganja kako je to Ustavni sud BiH utvrdio svojim odlukama.
Zatraženo mišljenje
Nije bilo moguće ni ishodovati dozvole za eksploataciju, a u međuvremenu je, ispričao je Šarić, izvršeno cijepanje eksploatacionog polja.
- To je bilo rješenje da izbjegnemo problem u vezi šumskog zemljišta, a sada čekamo potvrdu Federalnog ministarstva okoliša i turizma da nam za to nije potrebno pribavljanje studije procjene uticaja na okoliš, jer su mišljenje o tome zatražili iz resornog kantonalnog ministarstva. Vjerujem da ćemo do kraja januara dobiti tu potvrdu. Nadamo se da će ujedno s tim biti kompletirana sva neophodna dokumentacija - optimističan je Šarić.
Podsjećamo, ugovorom potpisanim 9. januara “Granitu” je data koncesija na 30 godina za eksploataciju mineralne sirovine arhitektonsko-građevinskog kamena gabra na lokaciji Čehari. Koncesija je, pak, data pod uvjetom da strateški partner u roku od šest mjeseci izvrši uplatu sredstava u iznosu od 20,5 miliona KM.
Jablanički „Granit“, nekadašnji gigant, u stečaju je od, čak, 2010.godine, a gotovo 200 radnika radi za gole, minimalne plaće.