Komentirajući ishod sastanka delegacija SAD i Rusije u Rijadu, profesor na Odsjeku za međunarodne odnose i evropske studije Univerziteta "Burch" Adis Maksić kaže da je bilo preuranjeno očekivati dogovor već tokom prvog susreta, ali da je očigledno da predsjednik SAD Donald Tramp (Trump) ide ka ispunjenju obećanja da će zaustaviti rat u Ukrajini.
Priprema terena za narednu fazu
- Kao što sam i očekivao, bilo je ovo prikupljanje informacija da bi se pripremio teren za narednu fazu. Identifikovali su prostor gdje može doći do približavanja stavova, a obje strane su izjavile da su zadovoljne atmosferom, što također nešto govori. Tramp je i prije početka pregovora dao ustupke Rusiji, pa je šansa za dogovor velika. Rekao bih da je to pitanje vremena i pokušaja da SAD ipak dobiju neku vrstu ustupka od Rusije – kaže profesor Maksić.
Prema dosadašnjim informacijama, eventualnim sporazumom o završetku rata, Rusija bi ostvarila dva ključna cilja – Ukrajina će ostati bez dijela teritorije i ne može u NATO. U širem kontekstu, osim što zaustavlja rat, Tramp nastoji razdvojiti dva
- To je politika koja počiva na principu sile, koja neće cijeniti neke vrjednosne pararmetre koji su do sada ujedinjavali SAD i Evropu. Tramp glavnu prijetnju vidi u Kini i težište politike nastoji prebaciti na Indo – Pacifik. On je to eksplicitno izjavio nakon izborne pobjede, da će pokušati napraviti jednu vrstu razdora u ovom sve bližem odnosu između Rusije i Kine. Cilj je da se izoluje Kina kao zemlja protiv koje će SAD usmjeriti svoju spoljnu politiku – ističe Maksić.
Zatvaranje sukoba
Istovremeno, princip nepovredivosti granica prestaje da važi što je, po riječima našeg sagovornika, posljednji ekser u kovčeg međunarodnih odnosa zasnovanih na međunarodnom pravu. Zbog toga razvoj situacije oko Ukrajine pomno trebaju pratiti i zemlje popu
- Princip je uvažavanje stanja na terenu i zatvaranje sukoba za koje Tramp misli da nisu bitni za američki nacionalni interes, a to su Ukrajina, kao i ovi naši ovdje sporovi. Mislim da bismo mogli vidjeti aktivnosti na rješavanju situacije na Kosovu. U prethodnom mandatu Trampa to je bila ideja o podjeli Kosova, ne vidim zašto se ta ideja ne bi vratila sada. Neće američka administracija podržavati ništa što razbija Dejtonski okvir u BiH, prvenstveno zato što je to najjednostavnija politika za izbjegavanje nove krize koju oni ne žele. Međutim, ako akteri na terenu počnu da kreiraju neku novu realnost, mislim da onda ni mi ne možemo biti sigurni da SAD neće ići linijom manjeg otpora. Zato je jako bitno i kako će se Evropa postaviti, jer mi smo u njenom dvorištu – zaključuje profesor međunarodnih odnosa Adis Maksić.