RAZGOVOR

Erduan Kafedžić za "Avaz": Zapošljavane su osobe koje su bile na listama političkih partija

U toku je donošenje nove strategije za borbu protiv korupcije u KS koja bi trebala biti gotova krajem ovog mjeseca, kazao je Kafedžić

Erduan Kafedžić. Fena

prije 9 sati 49 minuta

Ured za borbu protiv korupcije i upravljanje kvalitetom Kantona Sarajevo provodi niz aktivnosti, a jedan od važnijih iskoraka ovog ureda jesu donošenje nove strategije za borbu protiv korupcije, kao i jačanje Analitičkog centra.

Prema riječima direktora Ureda za borbu protiv korupcije KS Erduana Kafedžića, nova strategija bi trebala donijeti unaprjeđenje zakonskog okvira.

- U toku je donošenje nove strategije za borbu protiv korupcije u KS koja bi trebala biti gotova krajem ovog mjeseca. Ono što je ključno, jeste da ćemo ići na unaprjeđenje postojećeg zakonskog pravnog okvira, da budemo efikasniji u našim antikorupcijskim politikama, prije svega mislim da imamo jaču zaštitu prijavitelja korupcije i jače mehanizme sukoba interesa i sve druge naše politike koje su upostavljene propisima, da budu snažnije u borbi protiv korupcije. Važan detalj u svemu ovome je da u KS postoji prvi Analitički centar za brobu protiv korupcije, mislim prvi i u regiji i tu očekujemo velike efekte kada je u pitanju sinergija, odnosno saradnja sa policijskim agencijama i pravosudnim institucijama - kazao je Kafedžić za "Avaz".

Politička zapošljavanja

Ono što je Ured ocijenio spornim jeste povećan broj ugovora o djelu koji je dodijeljivan osobama nakon provedenih lokalnih izbora u BiH, u oktobru 2024. godine.

- Mi smo identifikovali najčešće zloupotrebe koje se odnose na politička zapošljavanja, odnosno zapošljavanja lica koja su bila na listama određenih političkih partija. Sada se ona nalaze na ugovoru o djelu, a neka su zaposlena nakon toga kod nosioca javnih funkcija, odnosno političara koji su iz iste političke partije. Indikativno je da su lica na ugovoru o djelu tamo gdje su sistematizovana radna mjesta, što je još jedna vrsta nepravilnosti koju smo utvrdili i mislim da imamo negdje desetak takvih primjera. Finaliziramo informaciju i uskoro će se ona naći u rukama tužilaca - kazao je Kafedžić.

Analitički centar

Kafedžić je pojasnio da će Ured nastaviti pratiti sve druge sumnjive pojave koje se odnose, kako na zapošljavanja, tako i na dodjele sredstava iz budžeta KS.

- Kroz našu dublju analitiku mi smo identifikovali da se najveći broj ugovora o djelu dodjeljuje u najrizičnijim periodima kakvi su izborni mjeseci. Isto tako, pratićemo i druge pojave, dodjele poticaja i podsticaja, javne nabavke, dodjele transfera i provjeravati da li je sistem izvještavanja bio korektan, odnosno da li su pravdali sredstva koja su dobili, da li imaju tu veze sa političarima, kakve su to veze, u kojem periodu se to dodjeljuje, koji su iznosi. Dakle, jako puno sada koristimo podatke koje imamo i sve ih procesuiramo kroz naš Analitički centar i tu smo ponosni i posebni kada je u pitanju borba protiv korupcije, tako da neće manjkati predmeta visoke korupcije za Tužilaštvo KS u 2025. godini.

Optužnice za visoku korupciju

On je prošle godine najavio optužnice za visoku korupciju, a navodi da će one uslijediti i tokom ove godine.

- Četiri su bile optužnice visoke korupcije u kojima je postupao Ured sa Tužilaštvom. Mislim da i ove godine možemo očekivati sigurno 4-5 snažnih predmeta kada je u pitanju visoka korupcija. Svjedoci smo da se procesuira veliki broj nosioca javnih funkcija, odnosno političara koji su na visokim pozicijama, kao što su ministri i načelnici. Mislim da je u KS stvoren jedan snažan atnikorupcijski sistem gdje vidite da velike ribe, kada uđu u prostor KS, budu uhvaćene - kazao je Kafedžić.

- Radimo još i veliku analizu zloupotreba kod javnih nabavki u KS. Jačamo naš analitički centar i završavamo analizu antikorupcijskog okruženja u KS za 2024. godinu i ona će biti ubrzo dostupna javnosti. Privodimo proces prijave imovine nosioca javnih funkcija i započinjemo analizu kartona koji su podneseni. Već izričemo prve prekršajne naloge i mislim da imamo već desetak naloga - dodao je.

Falsifikovane diplome u KS

Proces provjere diploma u KS je, prema Kafedžićevim riječima, zaustavila Agencija za zaštitu ličnih podataka u BiH.

- Posebno imam istaći da smo od strane Agencije za zaštitu ličnih podataka u BiH neopravdano zaustavljeni u tom procesu. MI tražimo pravne modalitete i to će biti dio našeg strateškog djelovanja kroz strategiju. Uspjeli smo da odstranimo iz sistema veliki broj, preko 120 lica koja su falsifikovala diplome. Radi se o osobama koje su upravljale ozbiljnim procesima u KS. Sada vodimo jednu pravnu bitku da nastavimo taj proces, jer smo zaustavljeni otprilike na polovini tog procesa. Javni je značaj da sve osobe koje su faslifikovale diplome ili planiraju da se zaposle sa falsifikovanom diplomom, trebaju biti zaustavljene, jer ne smije da takve osobe priđu javnom sektoru – poručio je Kafedžić za "Avaz".

Registri

Ured za borbu protiv korupcije u KS je 2018. godine uspostavio Registar imenovanih lica u KS, a uz ovaj registar dostupni su i registri zaposlenih, kao i registri podataka o imovini, javnim nabavkama, korisnicima podsticaja i poticaja, te transfera neprofitnim organizacijama i pojedincima.

- Ured je uspostavio sistem transparentnosti kroz brojne registre. Svi registri ne samo da preveniraju korupciju, nego je i otkrivaju. Svi podaci su centralizovani na jednom mjestu, ali i građani koji apliciraju vide ko se zaposlio i kada, gdje je prije radio, da li je bio angažovan na ugovoru o djelu, da li je bio imenovan, da li je bio zaposlen. Mana ovog sistema jeste ta što je on samo kao takav uspostavljen u KS. Kada bi se on umrežio na nivou Federacije BiH, imali bi jasnu sliku o svim zloupotrebama u rizičnim procesima. Uz naš sistem transparentnosti mi smo uspostavili analitički modul, tako da se mogu pratiti velike pojave unutar našeg sistema transparentnosti, a to je na primjerima ugovora o djelu da primijetite kada je učestalost dodjeljivanja ugovora o djelu najveća, a riječ je o periodu kao što su izbori. Također, imate rizične periode prekompozicije vlada, donošenje budžeta, sve su to rizične tačke u kojima možete pratiti koruptivno ponašanje i koruptivne pojave u moru velikih podataka. Registar se svakodnevno ažurira i na dnevnom nivou se unosi negdje oko 50 do 70 zaposlenika na određeno ili na neodređeno radno vrijeme u KS u registru zaposlenih - ističe Kafedžić za "Avaz".

Prijava korupcije

Kafeždić navodi da je povećan broj građana koji prijavljuju korupciju i koruptivne radnje.

- Građani sve više prijavljuju korupciju. Ono što nama predstavlja problem jeste što građani prijavljuju ono što nije korupcija, što nije u našoj nadležnosti. Mi i takve stvari proslijeđujemo nadležnim institucijama. U okviru naše nove strategije biće jedno od strateških ciljeva da educiramo građane šta je to korupcija i kako je najbolje prijaviti da bismo bili efikasniji u postupanju - zaključio je Kafedžić za "Avaz".

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.