Dženan Skelić, koji je bio jedan od kandidata za rektora Univerziteta u Zenici, reagirao je na izjave rektora Jusufa Durakovića.
Njegov tekst prenosimo u cijelosti:
- Prosipa taj naš rektor silu, već pune četiri godine nad svakim ko nije njegov “igrač”, a sada kmeči kako ga “njegovi” ruše, a vi koji to čitate, suosjećate sa njim, kao da nije milione stekao kroz članstvo sa SDA, kao da nije zloupotrebljavao položaj, kao da nije terorizirao uposlene, kao da ste samo naslove čitali. Svjedoci smo, danima, medijskog rata između starog, novog rektora Univerziteta u Zenici i trenutne Vlade ZDK. Većina medija i izvještava i prenosi, kako vladajuća SDA pokušava izmjenama Zakona o visokom obrazovanju smijeniti rektora UNZE i time narušiti akademske slobode.
Šikaniranje uposlenika
Ne vjerujem da je pri tome neko od novinara pročitao sporni prijedlog izmjene zakona, ili da se ozbiljnije zabavio temom UNZE i našeg rektora. Da je bilo ko od tih medija želio pisati o istini naišao bi na niz mojih tekstova u kojima se iznosi jad i čemer u koji je taj isti rektor sa svojim pobočnicima gurnuo UNZE. Da bilo koga zanima istina u tim medijima naišli bi na nepresušne izvore u kojima se javno postavljaju pitanja strukturama vlasti o neregularnostima na UNZE, šikaniranju uposlenika, uskraćivanju slobode govora akademskim građanima, pokretanju tendencioznih disciplinskih postupaka protiv uposlenika, podmetanju i trgovini na univerzitetu, neplanskom trošenju sredstava, privilegiranju jednih i marginaliziranju drugih uposlenih, teroru nad nenastavnim kadrovima, bahaćenju, lažnim dokumentima, pogodovanju pri zapošljavanju jednima a opstruiranju prava drugima, poništavanju konkursa kako bi se odbili nepoželjni kadrovi koji su trenutno u prednosti nad podobnima i tome slične.
Spisak u medijima i mimo medija prisutnih optužbi na račun rada rukovodstva UNZE podugačak je i dolazi iz različitih izvora. Ono za šta pak Vlada i Upravni odbor Univerziteta optužuju rukovodstvo UNZE jeste nesavjesno finansijsko poslovanje i u tom dijelu izmjenama zakona pokušavaju regulirati nedodirljivost rektora. No da vidimo, ko je taj rektor, koji kaže da je finansijski neovisan član SDA kojeg stoga njegova SDA želi srušiti i oduzeti akademske slobode univerzitetu.
Kao prvo, dugogodišnji je član SDA, koj je bio između ostaloga i član organa te stranke, te njihov ministar u kantonalnoj vladi, kao i član raznih odbora ispred te stranke. Na čelo univerziteta došao je lobiranjem SDA, jer na prvom konkursu nije uspio bez njihove podrške dobiti potrebnu većinu. Niti jedan rektor nikada i nigdje u Bosni i Hercegovini nije izabran bez miješanja političkih izvora moći, pa nije niti rektor Duraković.
Kao drugo, taj finansijski neovisni član SDA, pored toga što ima milionsku firmu, koja je izrasla na tenderima u periodu tranzicije, svim se silama borio da postane rektor, “ostavljajući” svoju firmu u “tuđim” rukama, da bi “spasio” UNZE. Ovo je ravno tome da odete čuvati tuđu ženu, a svoju ostavite nekome drugome na čuvanje, pri čemu je jasno da rektor vodi i univerzitet i svoju firmu, ostvarujući dobit na oba mjesta, jer se on nikada nije odrekao primanja na UNZE, pa da može pričati o nekom svom žrtvovanju za univerzitet. Haman da mu mediji opraštaju to što je zgrabio dva radna mjesta i to menadžerska, jedno javno a drugo krišom, a što bi svakom drugom zahaturili i smatrali neoprostivom pohlepom i egoizmom.
Kao treće, taj poslovni genije i poštenjačina je duže od 15 godina svoju firmu držao u prostorijama fakulteta na kojem je radio, koristeći sve pogodnosti koje mu je pozicija firme, koja se bavi metalurgijom pružala na fakultetu za metalurgiju, a mnogi kažu da je koristio i laboratoriju i studentski angažman, pod okriljem prakse i tako dalje, pri tome plaćajući kiriju po nekoj krajnje minimalnoj cijeni. Kada bih ja želio u prostorijama na fakultetu otvoriti moju privatnu praksu i na pauzama između predavanja raditi sa klijentima, vjerujem kako bih uskoro bio opran u svim medijima, te dobio krivičnu prijavu. No te se nije desilo u Durakovićevom slučaju, već je on gotovo dvije decenije na fakultetu gdje radi paralelno vodio u radnome vremenu i svoju privatnu firmu.
Slapanje ugovora
Kao četvrto, taj naš prepošteni rektor je, kako papiri i njegovi medijski istupi potvrđuju, sklapao poslovne ugovore za svoju firmu na “stručnim boravcima” po Rusiji, gdje se prema nekim izvorima čak dešavalo, da mu se za to produženo vrijeme boravka u Rusiji, koje prelazi odobreni period, pišu osmice na fakultetu iako nije bio tu. Te mu je osmice potpisivao dekan, kojeg je on kao rektor postavio za prorektora za finansije. Ako je to tačno, ko je taj što ga štiti od istrage i krivičnog postupka, s obzirom da je prethodni rektor po osnovu osmica za period kada nije bio na UNZE, krivično procesuiran.
Kao peto, taj naš rektor, koji se bori za akademske slobode, ugrozio je iste u više navrata, pokrećući disciplinske postupke protiv mene, ne zbog neke pogreške na radnom mjestu ili u okviru mojih zaduženja ili ovlasti, već isključivo zbog mojih javnih istupa u moje slobodno vrijeme, kao slobodnog intelektualca. Ograničavam svoju slobodu, iako ne bi smjelo biti tako, na vrijeme i djelovanje van institucija univerziteta, ali očito kako naš rektor smatra da niti van UNZE smijem biti slobodan misliti i govoriti, ono što on ne odobrava.
Prosipa taj naš rektor silu, već pune četiri godine nad svakim ko nije njegov “igrač”, a sada kmeči kako ga “njegovi” ruše, a vi koji to čitate, suosjećate sa njim, kao da nije milione stekao kroz članstvo sa SDA, kao da nije zloupotrebljavao položaj, kao da nije terorizirao uposlene, kao da ste samo naslove čitali.