Članovi Odbora za dijalog Memorijalnog centra Srebrenica boravili su u Berlinu, gdje su obišli Memorijal ubijenim Jevrejima Evrope, razgovarali sa rukovodstvom memorijala i odali počast žrtvama Holokausta. U Bundestagu su se susreli sa parlamentarcem Josipom Juratovićem, povodom zajedničkih inicijativa i mogućih aktivnosti u vezi sa obilježavanjem 30. godišnjice genocida, uključujući izložbu u njemačkom Bundestagu. Delegaciju je primio i ambasador BiH Damir Arnaut, s posebnim fokusom na saradnju za obilježavanje godišnjice.
Almir Salihović, koordinator Odbora za dijalog, naglasio je važnost izgradnje međunarodnih mreža podrške za zajednicu u istočnoj Bosni, što još jednom potvrđuje značaj posjeta i partnerstava koja su realizovana uz podršku Vlade Ujedinjenog Kraljevstva kroz projekat "Projekat samoodrživog razvoja Memorijalnog centra".
- Doček ambasadora Damira Arnauta i cijelog tima Ambasade Bosne i Hercegovine u Njemačkoj pokazuje koliko je važno da imamo osnaženu diplomatsku mrežu širom svijeta. Oni zaista razumiju važnost komunikacije i koliko je bitno da država Bosna i Hercegovina stoji iza ovakvih posjeta i susreta. Veliko hvala i domaćinima, ali i našim partnerima iz Vlade Ujedinjenog Kraljevstva koji su prepoznali važnost internacionalizacije aktivnosti Memorijalnog centra i Odbora za dijalog - napomenuo je Salihović.
Sastanak u njemačkom parlamentu
Sastanak u Bundestagu sa Josipom Juratovićem bio je prilika da se razgovara o praktičnim koracima koji će dovesti do organizacije izložbe posvećene Srebrenici unutar njemačkog parlamenta, kao dijela šireg programa koji će evocirati sjećanje na žrtve genocida i podstaći dijalog.
- Memorijalni centar Srebrenica ima pozitivno iskustvo u vezi sa inicijativama važnih njemačkih organizacija poput Arolsen Archives, Forum Ziviler Friedensdienst, Heinrich Böll Stiftung, Friedrich Ebert Stiftung i Konrad Adenauer Stiftung, koje su dale izuzetan doprinos izgradnji dijaloga, suočavanju s prošlošću i promociji kulture mira. Sarađujemo sa memorijalima i gradimo tu mrežu. Vjerujemo da je ovo danas dobar signal i da sa njima na lokalnom nivou, u BiH, nastavimo graditi ideju strateškog pristupa Njemačke i njemačkog društva kada je u pitanju kultura sjećanja o Srebrenici. Njihov rad omogućava izgradnju prostora za konstruktivne razgovore i očuvanje sjećanja na genocid u Srebrenici. Kroz saradnju s ovim partnerima, radićemo na tome da podrška 30. godišnjici genocida postane dio multistranačkih inicijativa prijatelja Bosne i Hercegovine, s posebnim naglaskom na angažman Njemačke u ovom važnom trenutku. Poseban dojam na sve su ostavila iskustva istraživačkog rada usmene historije na kojoj radi Hasan Hasanović, kao i sve što institucija priprema u narednom periodu. Zato smo tu danas tu. Veliko hvala i Islamskoj zajednici Bošnjaka u Njemačkoj koja nam je pomogla u organizaciji posjeta - poručio je Salihović.
Globalni događaj
Posjeta Berlinu, dio je šireg nastojanja da se obilježavanje 30. godišnjice genocida učini globalnim događajem, vodeći se obavezama obilježavanja Međunarodnog dana sjećanja na genocid u Srebrenici koji je dijelom kalendara Ujedinjenih nacija. Odbor za dijalog nastavlja svoj rad s ciljem da se izgradnjom međunarodnih partnerstava sjećanje na Srebrenicu sačuva kao trajna opomena budućim.
Emina Frljak, aktivistica iz oblasti međureligijskog dijaloga i članica Odbora, dodala je:
- Posjeta Memorijalu i Bundestagu još jednom nas podsjeća na važnost izgradnje mostova među ljudima. Njemačko iskustvo pokazuje da kultura sjećanja ima ključnu ulogu u izgradnji društva koje je naučilo iz prošlosti.
Šuhra Sinanović, predsjednica udruženja "Žene Podrinja Bratunac", dodaje da su “ovakve posjete od velike važnosti, ne samo za sjećanje na naše žrtve, već i za jačanje međunarodne podrške našoj borbi za pravdu i istinu. Genocid u Srebrenici mora ostati opomena budućim generacijama".