U znak sjećanja na velikog zaljubljenika i uzgajivača sitnih životinja, rahmetli Seada Ibrahimovića Čiču, u Doboju je održana 16. memorijalna izložba sitnih životinja, na kojoj su pristigli izlagači iz nekoliko gradova Bosne i Hercegovine.
MEĐUNARODNO PRIZNANJE
Proglašeno 35 šampiona iz cijele BiH, među njima i pijetao rase Australorp vlasnika Harisa Rahmanovića iz Tešnja
Sitne kokice "džudže“, priznanje za bosansku autohtonu perad. Facebook
U znak sjećanja na velikog zaljubljenika i uzgajivača sitnih životinja, rahmetli Seada Ibrahimovića Čiču, u Doboju je održana 16. memorijalna izložba sitnih životinja, na kojoj su pristigli izlagači iz nekoliko gradova Bosne i Hercegovine.
Mujkanović (lijevo) s peharom i priznanjem. Facebook
Organizator je bilo Društvo za uzgoj i zaštitu sitnih životinja „Dobojski uzgajivač“ iz grada na tri rijeke koji je nedavno postao vlasnik zaštićene autohtone vrste „Bosanska patuljasta kokoš - džudža“ čije međunarodno priznanje je uspješno okončano.
Potpredsjednik društva Edin Mujkanović, dugogodišni uspješni golubar, predsjednik Golubarskog odbora Saveza za uzgoj i zaštitu sitnih životinja u BiH i međunarodni sudija za ocjenu kvaliteta golubova, rekao je da je zadovoljan izožbom, na koju se odazvalo čak 30 izlagača sa 250 komada peradi iz Tešnja, Prijedora, Bosanske Dubice, Bihaća, Prnjavora, Gračanice i Doboja. Podijeljeno je 35 šampionskih titula, a među njima je i pijetao rase Australorp Harisa Rahmanovića iz Tešnja.
- Ono što je važno napomenuti jeste činjenica da smo mi u Društvu za uzgoj i zaštitu sitnih životinja „Dobojski uzgajivač“, nakon što je u Tešnju proglašena autohtona bosanska rasa pijetao „bosanski pjevač“, godinama radeći na standardizaciji pri Komisiji za standarde Saveza BiH, uspjeli da se bosanska patuljasta kokoš „džudža“ upiše u evidenciju autohtone bosanske peradi. Uspjeli smo i ponosimo se ovim što radimo – rekao je Mujkanović.
Najljepši eksponat pijetao rase Australorp Harisa Rahmanovića iz Tešnja. Facebook
U pripremi je i rad na standardizaciji još jedne bosanske rase „potkozarska kokoš“ u Udruženju peradi iz Prijedora.
Kako je istakao Mujkanović, bavljenje ovim hobijem košta. Ovaj poznati golubar mjesečno iz kućnog bužeta za ishranu, odlazak na takmičenja i izložbe izdvoji po 200 konvertibilnih maraka. U isto vrijeme tvrdi da je uzgajati sitne životinje i zadovoljstvo koje se ne može mjeriti novcem.
"AVAZ" NA LICU MJESTA
POZITIVNE PROMJENE