ZABRINJAVAJUĆI PODACI

Dok stotine parova čeka na usvojenje: Gotovo 700 djece u domovima bez roditeljskog staranja u FBiH!

U ustanovama socijalne zaštite u FBiH ukupno je smješteno 798 korisnika

Majčino selo: Osnovala ga nevladina organizacija. Avaz

Meliha Smajkic

12.12.2024

U BiH je blizu 50.000 djece ugroženo porodičnom situacijom. Tako ombudsmeni BiH ističu da je neophodno izvršiti cjelovitu analizu postojećeg zakonodavnog okvira i svih procedura, kako bi se utvrdili razlozi zbog kojih veći broj djece nije imao mogućnost usvojenja.

Prema podacima koje smo dobili iz Federalnog ministarstva rada i socijalne politike, u prošloj godini je i to, prema nepotpunim podacima kojima raspolažu, dobivenim iz centara za socijalni rad kao nadležnih organa starateljstva, u FBiH usvojeno 22 djece, od kojih je 19 djece uzrasta do pet godina i troje uzrasta od šest do deset godina.

S druge strane, u ustanovama socijalne zaštite koje vrše zbrinjavanje djece bez roditeljskog staranja, njih 14, ukupno je smješteno 682 djece. Prema neslužbenim pokazateljima, samo u FBiH je više od 400 parova koji čekaju na usvojenje.

U šest ustanova kojima su osnivači nadležne instance smješteno je 285 djece. Najviše ih je u KJU Dom za djecu bez roditeljskog staranja Sarajevo, i to 90, zatim u ustanovi Socijalno pedagoške životne zajednice Unsko-sanskog kantona, gdje ih je 64, dok ih je četvero manje u Domu za djecu bez roditeljskog staranja Tuzlanskog kantona.

U ustanovama koje su osnovale nevladine organizacije, kakvih je osam, smješteno je 397 djece, a najviše njih 123 u SOS Dječijem selu. U ustanovama socijalne zaštite u FBiH ukupno je smješteno 798 korisnika/djece.

Prema raspoloživim i nepotpunim podacima, najveći broj smještene djece je u Kantonu Sarajevo.

- Kada je riječ o smještaju u hraniteljske porodice, to je regulisano Zakonom o hraniteljstvu. Tako je u hraniteljskim porodicama, kojih u FBiH ima 323, smješteno ukupno 286 djece. Prema raspoloživim podacima, najveći broj hraniteljskih porodica je u Tuzlanskom kantonu, dok je najveći broj djece smještene u hraniteljsku porodicu u Kantonu Sarajevo - kazali su nam iz ovog ministarstva.

Mjesečna naknada za izdržavanje hranjenika po kantonima uglavnom se kreće za tradicionalno hraniteljstvo od 298 do 312 KM, a za specijalizovano 498 KM. Mjesečni iznos na pravo za hraniteljsku naknadu za tradicionalno hraniteljstvo iznosi 149 KM, a za specijalizovano 299 KM. Navedena naknada za drugog i narednog hranjenika iznosila je 22 KM za tradicionalno, odnosno 60 KM za specijalizovano hraniteljstvo.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.