RAZGOVOR

Ekonomistica Svetlana Cenić za "Dnevni avaz": Odgovor na katastrofu u Jablanici je nikakav!

Ako se već hvale povećanjem prihoda, a ništa urađeno nije, gdje se onda troše i kuda idu te pare od zaduženja, pita Cenić

Cenić: Nikakve reforme. Facebook

Meliha Smajkic

26.11.2024

Bosna i Hercegovina je, kao što je poznato, jedina zemlja u regionu koja nema niti usklađen niti prihvaćen program reformi koji omogućava pristup finansijskom instrumentu vrijednom šest milijardi eura za zapadni Balkan. 

Dok se bliži 4. decembar, novi rok koji je Evropska komisija postavila za finaliziranje dogovora u vezi s Reformskom agendom i Planom rasta, dotle se postavlja pitanje hoće li BiH, odnosno vladajuća koalicija, uspjeti u tome, budući da su iz Brisela jasno poručili da popuštanja neće biti.

Stalo do para

Naša ugledna ekonomistica Svetlana Cenić u razgovoru za "Dnevni avaz“ kaže da će "ako im je stalo do para, vjerovatno ispuniti uslove“.

- Međutim, njima nije stalo do stanovništva ove države. Prema tome, ne žuri im se i jednostavno se upuštaju u međusobne trgovine. Nikome od njih, zaista, nije stalo do Evropske unije, ali jeste stalo do vlasti, plus do para koje iza toga stoje. U neke iskrene namjere da se urade projekti da stanovništvu bude bolje, da se poveća standard, od toga nema ništa i to nije u planu, što već dugo vidimo na sceni - kaže Cenić za „Avaz“.

Komentirajući to što će se Vlada FBiH zadužiti putem emisije obveznica za dodatnih 250 miliona KM, kako je to odlučeno na hitnoj sjednici održanoj prije tri dana, Cenić kaže kako bi voljela znati na šta se troši novac.

- Hvale se da su indirektni porezi u porastu, i to zbog inflacije, a, s druge strane, imamo stalna zaduženja, dvojni deficit, odnosno deficit blizance, kako se to zove u ekonomiji. Ako se već hvale povećanjem prihoda, a ništa urađeno nije, gdje se onda troše i kuda idu te pare od zaduženja? Gotovo polovina njihovog mandata je prošla, a ništa živo ne vidimo, osim što su ušli u deficit. Nikakve reforme nema. Usto je tržište kapitala mrtvo, jer ljudi neće zbog pravne nesigurnosti i nepovjerenja da išta trguju na berzi, osim kad moraju - govori Cenić.

Sanacija pruge

Postavlja pitanje i zbog čega javnost nema uvid u to gdje je novac za područja koja je zadesila prirodna katastrofa i zbog čega nije počela sanacija željezničke pruge u Jablanici.

- Koliko je dana prošlo od tragedije u Jablanici? Niti je sanirana pruga niti kuće. Gdje su pare? Može li neko podnijeti izvještaj o tome? Šta je s ranije prikupljenim parama za preventivu i otklanjanje posljedica elementarnih i drugih nepogoda, jer se to konstantno prikupljalo. Njihov odgovor na ovu katastrofu je nikakav! Nakon 45 dana održali su hitnu sjednicu i smijenili Upravu „Željeznica FBiH“, postavili novu, ali nigdje nisam vidjela kada će početi sanacija pruge. Valjda je red ljudima objasniti. Oni stalno pričaju o bivšoj Vladi FBiH, evo i Milorad Dodik je počeo pričati o bivšima, a čovjek je 18 godina na vlasti - oštra je Cenić.

Kako se Trojka može probuditi

Naglašava da nas i u narednoj godini jednako čeka agonija. Jer, kako objašnjava, nema fiskalne reforme, a ono što se pokušava, kako navodi, jesu maglovite mjere.

- Ne znam, iskreno, ni kako bih to nazvala. Kozmetika. Dakle, šta očekivati kada pravih fiskalnih reformi nema. Šta očekivati u Republici Srpskoj, gdje su, eto, pronašli nekoga da im da 200 miliona maraka, nečega, pa će se zaduživati. Šta možemo očekivati s istim ljudima? Kojim se to elektrošokovima Trojka može probuditi - navodi Cenić.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.