30. GODIŠNJICA MEŠIHATA

Reis Kavazović u Ljubljani: Bošnjaci doprinose slovenačkom društvu

Ovo je za nas krupan događaj i svoju radost želimo podijeliti s vama, kao s dragim prijateljima

Reis Kavazović tokom obraćanja. Mina

E. Ć. / MINA

prije 3 dana

Reisu-l-ulema Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Husein-ef. Kavazović izjavio je večeras u Ljubljani da Bošnjaci u Sloveniji daju doprinos i igraju pozitivnu ulogu u slovenačkom društvu.

U Ljubljani je održana svečanost povodom 30. godišnjice osnivanja Mešihata Islamske zajednice u Sloveniji, a obraćajući se nekoliko stotina prisutnih zvanica reisul-ulema je ukazao na značaj ovog događaja.

Krupan događaj

- Ovo je za nas krupan događaj i svoju radost želimo podijeliti s vama, kao s dragim prijateljima. Ovo nije prva 30. godišnjica osnivanja neke značajne institucije ili ustanove Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini. Prošla godina je naročito bila ispunjena takvim i sličnim godišnjicama, ali evo i ova je. Neki dan smo obilježili i 30. godišnjicu Elči Ibrahim-pašine medrese u Travniku - kazao je reisu l-ulema.

Podsjetio je da je tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu, u vrijeme masovnih ubijanja ljudi, progona, rušenja i razaranja, uz nužnu odbranu od agresije, Islamska zajednica osnivala obrazovne ustanove i administrativne institucije, kako bi unaprijedila svoj rad i bila što efikasniji.

- Na tom tragu, nošeni takvom idejom i elanom, osnovali smo i Mešihat/Starješinstvo u Republici Sloveniji, držeći da ćemo tako moći postizati veće i bolje rezultate i bolje služiti svome narodu. 

Bilo je to vrijeme kada se u Sloveniji nalazio velik broj naših izbjeglica, ljudi koji su bili prognani iz svojih zavičaja, s mnogo djece. Ovdje su našli utočište i svi bili zbrinuti. Nikada to nećemo zaboraviti prijateljskom narodu Slovenije - akcentirao je reisu-l-ulema Kavazović.

Svojevrsni zadatak

Naveo je da su Bošnjaci u Sloveniji tu praktično više od sto godina - sve od kada su, za vrijeme Prvog svjetskog rata, u Logu pod Mangartom izgradili svoju prvu džamiju.

- Imaju, dakle, dugu kohabitaciju sa Slovencima. Oni od njih koji su ostali živjeti ovdje uglavnom su, na ovaj ili onaj način, povezani s Mešihatom i doprinose njegovom radu. Također, daju svoj doprinos i cijelom slovenačkom društvu i igraju pozitivnu ulogu u njemu. 

Nadamo se da će baš oni, svojim radom i načinom života prožetim vrijednostima svoje, islamske kulture, i najviše doprinijeti međusobnom upoznavanju i zbližavanju dvaju naroda. To bi im trebao biti i svojevrsni zadatak - naveo je on.

Veliki nedostatak

Dodao je "da nismo imali Mešihat u Sloveniji vrlo vjerovatno ne bismo imali ni Islamski kulturni centar u Ljubljani, što bi bio velik nedostatak i za nas i za državu Sloveniju“.

- Danas je taj centar dio slovenske ukupnosti, jedan od njenih kulturnih dragulja. Potrudit ćemo se da takav bude i njegov angažman, da zrači pozitivnom energijom i da u ljudska srca unosi ljepotu mira i suživota različitosti; da sjedinjuje, a ne razjedinjuje, i širi prijateljstvo, a ne neprijateljstvo. 

Ovom prilikom želim izraziti i posebno poštovanje i zahvalnost državi Sloveniji za njen jasan i nedvosmislen stav o ubijanju i masakriranju nevinih palestinskih civila i djece u Gazi, te za priznavanje palestinske države. To jasno pokazuje da etika i moral ovdje imaju dubok korijen. Drago mi je što imamo takve prijatelje - poručio je reisu-l-ulema, te čestitao 30. godišnjicu Mešihatu u Sloveniji, uz želje da njegov utjecaj bude snažan i trajno pozitivan, na radost svih ljudi, prenosi MINA.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.