Zbog nemogućnosti da se zaposli Zijad Aljić je, sa svojom suprugom, pokrenuo privatni biznis u Tuzli. Zijad i njegova supruga su osobe s invaliditetom, on sa 100-postotnim, a supruga sa 80-postotnim. Kako je za „Avaz“ kazao, razočarani su u državu BiH.
Nije lako
- Pokušavao sam na mnogo načina da se zaposlim, ali uvijek sam dobivao odbijenice. Izrevoltiran nemarom prema osobama s invaliditetom, odlučio sam da otvorimo trgovinu voćem i povrćem. Za sada posao ide dobro, a kako će biti dalje, vidjet ćemo - priča Aljić.
Dodaje da je, da bi osigurao egzistenciju svojoj porodici, radio sve i svašta te ističe da nije bilo nimalo lako. Posebno ga, dodaje, boli to što država BiH nema sluha za oboljele osobe.
- Bio sam nezaposlen. Jedno vrijeme sam pokušao raditi na pijaci, gdje sam prodavao sve i svašta, ali nije išlo. Zbog svega, a u dogovoru sa suprugom, odlučio sam pokrenuti vlastiti obrt. Ističem, nismo imali priliku za zaposlenje u ovoj državi. Otvorili smo trgovinu da probamo i da ne bismo otišli iz BiH jer osobe s invaliditetom ovdje nemaju priliku za zaposlenje - kaže Aljić.
Postoje predrasude
Aljić ističe da do posla nisu uspjeli doći jer su u BiH prisutne predrasude prema osobama s invaliditetom. Kazao je i da imaju 16-mjesečnu bebu, kojoj žele osigurati život dostojan čovjeka.
- Cilj nam je da radimo i zaradimo, a ne da živimo od neke pomoći. Žalosno je to što su ljudi poput nas zanemareni i što nam se ne pruža prilika da časno i pošteno radimo. Mi nismo osobe s invaliditetom zato što mi tako hoćemo, to je naša sudbina - navodi Aljić.
Mnogo odbijenica
Zijad Aljić nam je kazao da su supruga i on slali ni sami ne znaju koliko prijava za posao, ali kad odu na razgovor, to bude kraj.
- Mnogo molbi smo predali i svaki put je bila ista priča nakon razgovora za posao. Kažu da će razmotriti i nikada se ne jave. Obrazloženje koje nam stigne je da nemamo radnog iskustva. Kako da ga imam kada me nikad niko nije htio zaposliti - kaže Aljić.