Evropska komisija dala je preporuku da Bosna i Hercegovina dobije status kandidata za članstvo u Evropskoj uniji. Naravno, kako je jasno naglasio komesar za proširenje Oliver Varhelji (Varhelyi), ova odluka je nagrada za građane BiH, ali ne i političare, upozoravajući da je s političke strane urađeno vrlo malo toga na ispunjavanju evropskih uvjeta za našu zemlju.
Jedan od najzaslužnijih za ovu odluku Evropske komisije svakako je Johan Satler (Johann Sattler), šef Delegacije EU u BiH i specijalni predstavnik Evropske unije u BiH. Od stupanja na dužnost Satler je nesebično i predano radio na evropskim integracijama naše zemlje, iako se sve vrijeme suočava s domaćim političkim snagama koje čine sve da taj put što više otežaju.
Satler je u intervjuu za „Avaz“ upozorio da postoje jasna očekivanja kako vlasti u BiH trebaju postupati dalje.
Prioritet za našu zemlju su usvajanje izmjena postojećeg Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću koje se tiču integriteta, donošenje novog zakona o VSTV-u, zakona o sudovima BiH i zakona o sprečavanju sukoba interesa. Također se očekuje da vlasti u BiH poduzmu odlučne korake na jačanju prevencije i borbe protiv korupcije i organiziranog kriminala, unaprijede rad na koordinaciji upravljanja granicom i kapacitetima za upravljanje migracijama, te osiguraju funkcioniranje sistema azila, ali i da uspostave državni preventivni mehanizam protiv torture i zlostavljanja.
Satler je jasno naglasio, što je i uvjet Evropske unije, da je neophodno osigurati jaču garanciju slobode izražavanja te slobode medija, ali i zaštitu novinara. Posljednjih godina svjedočimo naglom padu medijskih sloboda u BiH, napadima na novinare, prijetnjama, pritiscima i raznim vrstama finansijskih pritisaka. Bez prisustva Evropske unije i Sjedinjenih Država, nema nikakve sumnje da bi pritisak političkih elita na „nepodobne medije“ bio i daleko veći.
Osim toga, bit će važno razviti nacionalni program za usvajanje pravne stečevine EU kako bi se osigurali rezultati u funkcioniranju koordinacije s EU.
Satler jasno naglašava da status kandidata vidi kao pozitivan korak koji bi dao novu energiju vlastima koje mogu i trebaju ispuniti ta očekivanja. No, šef Delegacije EU u BiH jasno upozorava da je tempo EU reformi spor te da nije bilo napretka u oblasti ispunjavanja političkih i ekonomskih kriterija za članstvo.
Stoga, iako Evropska unija još jednom pruža ruku Bosni i Hercegovini i otvara joj vrata svog članstva, jasno je da nećemo daleko stići sve dok neke buduće vlasti u našoj zemlji proces evropskih integracija i evropske budućnosti naše zemlje ne shvate ozbiljno.
Johan Satler rođen je 1969. godine. Od 2019. obnaša funkciju šefa Delegacije EU u našoj zemlji. Studirao je političke nauke i slavistiku na univerzitetima u Insbruku, Pragu i Moskvi. Godine 1996. diplomirao je na Diplomatskoj akademiji u Beču i zaposlio se u Službi vanjskih poslova Republike Austrije. Od 1997. do 1998. radio je kao politički referent u Sarajevu i Tirani za Promatračku misiju Evropske zajednice (ECMM).
Zatim je obnašao diplomatske dužnosti, kao što su član Ureda posebnog predstavnika EU za jugoistočnu Evropu (Pakt stabilnosti) u Briselu (1999. - 2002.), savjetnik za politička pitanja u Austrijskoj ambasadi u Vašingtonu (2002. - 2006.) i zamjenik šefa Ureda glavnog sekretara u ministarstvu vanjskih poslova (2006. - 2008.).
Godine 2008. doktorirao je političke nauke na Univerzitetu u Beču. Od 2013. do 2016. Satler je vodio Jedinicu za zapadni Balkan u ministarstvu vanjskih poslova u Beču. Godine 2016. imenovan je austrijskim ambasadorom u Albaniji.