O tome što donose izbori u BiH te kako će se razriješiti najdublja politička kriza u toj zemlji govorilo se sinoć u HRT-ovoj emisiji "Otvoreno".
Ivo Lučić je utvrdio da je BiH u stanju neustavnosti i nezakonitosti te da nije pitanje ko će pobijediti na ovim izborima već su u pitanju sami izbori te legitimitet i legalitet izbornog procesa. Ako se nešto tu ne učini onda rezultat zapravo uopće neće biti bitan, poručio je.
Što donose najvažniji izbori u Bosni i Hercegovini nakon Daytona? Tko će predstavljati Hrvate u Predsjedništvu BiH? Hoće li još jedan mandat osvojiti Željko Komšić ili će ga poraziti Borjana Krišto? Kako će se razriješiti najdublja politička kriza u BiH od 90-ih? Hoće li izmjene izbornog zakona ostati samo obećanje?
Na ta i brojna druga pitanja odgovore su u emisiji urednice i voditeljice Zrinke Grancarić pokušali dati gosti Ivo Lučić, historičar, Domagoj Hajduković, saborski Odbor za vanjsku politiku (Socijaldemokrati), Dražen Barbarić, politolog, Sveučilište u Mostaru te Željana Zovko, zastupnica u Europskom parlamentu (HDZ).
Historičar Ivo Lučić kaže kako su svaki izbori važni, a ovi su posebno važni.
- Ovi su izbori posebno važni, teško je sad govoriti koji su bili najvažniji. Nama su sad ovi bitni, oni su aktualni, i ono što je razlika između ovih izbora i nekih prijašnjih izbornih procesa u BiH je to što je BiH sada u stanju neustavnosti i nezakonitosti. Dakle ovaj nametnuti izborni zakon je neustavan, on onemogućava ispunjenje hrvatskog prava na konstitutivnost što je zagarantirano Ustavom i zato je on problematičan. Nije pitanje ko će pobijediti na ovim izborima, zapravo je pitanje samih izbora, legitimiteta i legaliteta tog izbornog procesa. Ako se nešto tu ne učini onda rezultat zapravo uopće neće biti bitan, BiH će i dalje tonuti u neustavnost, odnosno, kriza će se sve više produbljivati. Zato je neophodno da se promjeni taj izborni sistem i zemlja vrati u ustavnost, poručio je Lučić.
Politolog Dražen Barbarić sa Sveučilišta u Mostaru ističe da u BiH u ovome trenutku, bez obzira na kampanju, u ovom trenutku postoje tri paralelna politička svijeta.
- I to se naravno reflektira i na političke procese. Meni se čini da pratite samo jedan segment apsolutno ne biste znali što se događa u Sarajevu ili Banja Luci. Dakle mi kao da živimo u nekakve tri paralelne političke realnosti i svaka od njih ima svoju zasebnu dinamiku. Na primjer, u Republici Srpskoj kada se podvuče crta, kampanja se svodi na to tko će bolje ili efikasnije zaštititi interese Republike Srpske u odnosu na političko Sarajevo.
S druge strane kod Hrvata imate nekakvo zbijanje redova, mi uvijek pristajemo na suzbijanje pluralizma jer nas demografska inferiornost i nepravedan politički sistem i ovaj izborni zakon prisiljava na to. A Sarajevo vodi nekakvu vlastitu dinamiku gdje se kontaminira, gdje se stvara atmosfera i politika straha, gdje se biračko tijelo zapravo priprema na nekakve fantazmagorijske, izmaštane scenarije nasilja, raspada, obnove Herceg Bosne ili odcjepljenja RS. Ali zapravo je upravo taj centar blokator svih procesa koji ni mogli eventualno dovesti i do pravednijeg zbornog sustava i do funkcionalnije BiH - utvrdio je Barbarić.
Lučić kaže i kako konstitutivnost Hrvata u Domu naroda treba zaštititi kao i na svim ostalim razinama.
- Konstitutivnost podrazumijeva legitimno zastupanje. Ne mogu Hrvate zastupati ljudi koje su izabrali Bošnjaci, kandidati Bošnjački. Dakle ovdje se radi o hrvatskom članu predsjedništva a ne o, kako je to Željko Komšić često, a pogrešno tvrdio, kandidati iz redova hrvatskog naroda. To nije istina - bira se hrvatski član predsjedništva i logično je i po Ustavu je - Hrvati su konstitutivan narod i moraju imati legitimne predstavnike. O tome se radi i sve se svodi na to kako vratiti stanje ustavnosti i kako vratiti tu funkciju konstitutivnosti kod Hrvata u BiH, objašnjava Lučić.