Nakon što su se u javnosti pojavile određene nedoumice u vezi s turističkim vaučerima u FBiH kontaktirali smo ministricu okoliša i turizma FBiH Editu Đapo, koja nam je kazala da mjere Vlade FBiH uvijek treba analizirati i preispitivati.
TURIZAM
Ovaj model otklanja mogućnost favoriziranja bilo kojeg hotela, agencije ili pak građanina
Đapo: Javni poziv raspisan za sve platforme. Agencije
Nakon što su se u javnosti pojavile određene nedoumice u vezi s turističkim vaučerima u FBiH kontaktirali smo ministricu okoliša i turizma FBiH Editu Đapo, koja nam je kazala da mjere Vlade FBiH uvijek treba analizirati i preispitivati.
- Uzimajući u obzir da je ovo izborna godina, naravno da će svi koji se bore za mjesto u Parlamentu FBiH oštro kritizirati mjere federalnih ministarstava. Istina je da smo prvi put predložili mjeru podjele vaučera, međutim, o toj mjeri smo razmišljali mnogo ranije, još 2020. godine, kada nas je zahvatila pandemija koronavirusa. Ove godine smo se opredijelili da dva miliona KM, umjesto u projekte, usmjerimo kao direktnu pomoć građanima, a ujedno indirektno pomažemo i turističko-ugostiteljski sektor - objašnjava Đapo.
Kada je riječ o podjeli vaučera, postoji nekoliko modela i navodi kako svaki od njih ima prednosti i mane.
- Slovenija je podjelu vaučera riješila zakonski tako da svakom punoljetnom građaninu daje bon od 200 eura. Taj model je odličan, ali za naše uvjete neizvodiv jer nemamo toliko veliki budžet. Osim toga, potrebna bi bila dodatna sredstva za štampanje bonova i sprečavanje njihovog falsificiranja. Ako uzmemo da u FBiH imamo 1,7 miliona punoljetnih stanovnika, trebalo bi nam više od 300 miliona KM da svaki stanovnik dobije po 200 KM - kaže Đapo.
Dodaje da se Srbija opredijelila za model zasnovan na javnom pozivu za hotele s jedne strane i građane s druge, ali u obzir dolaze samo građani koji su u teškoj materijalnoj situaciji te takav model diskriminira građane po osnovu statusa.
- U toku godine koronavirusa UNDP, vlada Švicarske i Grad Bihać udružili su svoja sredstva i 200.000 KM plasirali putem domaćih e-platformi. Tada je paket-aranžman morao iznositi 320 KM, a vaučer je bio 200 KM. Znači, građanin je dobio 200 KM i morao doplatiti 120 KM razliku u cijeni. Ovaj model se pokazao kao izvanredan jer su i građani, a i privreda u USK, kao i gradske vlasti bili zadovoljni i ukazivali su na benefite ovog modela. Ovaj model otklanja mogućnost favoriziranja bilo kojeg hotela, agencije ili pak građanina. Upravo zbog uspješnosti ovog modela i zbog ograničenosti budžeta Federalno ministarstvo okoliša i turizma je donijelo odluku da isti primijeni na federalnom nivou - naglašava Đapo.
Napominje da je BiH potpisala Sofijsku deklaraciju kojom se obvezala na digitalizaciju društva, odnosno svih sektora.
- Javni poziv je raspisan za sve platforme koje se bave ovom uslugom i nadam se da će se realizirati putem više platformi, tako da se sprečava mogućnost bilo kakvog monopola, a građani će dobiti prilično precizan uvid u stvarne cijene. Platforme koje su posrednici ne formiraju cijene, već to rade ponuđači, dakle hoteli i agencije - objašnjava Đapo.
Vaučeri se mogu koristiti do kraja godine te će na ovaj način sezona biti produžena.
- Mnogi će vaučere koristiti za odlazak na more u Neum, ali sada su mnoge destinacije otvorene i dosta građana svoj odmor provodi u inozemstvu, no nadamo se da ćemo putem vaučera motivirati građane da do kraja godine provedu, ako ništa drugo, produženi vikend u FBiH - kazala je Đapo.
NA GRANICI SA HRVATSKOM
DVA SATA IZA PONOĆI