U prvih šest mjeseci ove godine u našu zemlju uvezen je 25,1 milion kilograma mlijeka i mliječnih proizvoda, u vrijednosti od skoro 99,6 miliona KM.
Za isti period izvezena su 34,3 miliona kilograma istih proizvoda za oko 48,8 miliona KM.
Ovo su pokazali zvanični podaci Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH.
Poređenja radi, u prvih šest mjeseci 2021. godine uvezli smo 25,2 miliona kilograma mlijeka i mliječnih proizvoda, u vrijednosti od 78,2 miliona KM.
Nedžad Bićo, predsjednik Udruženja poljoprivrednika FBiH, kazao je za „Avaz“ da BiH izvozi ono što je najjeftinije, a to je mlijeko, dok uvozi sir, koji je najskuplji.
- Nesposobni smo da proizvedemo sir. Mlijeko je isto i u Austriji i u BiH, trebamo se bazirati na proizvodnju sira i na to ide najviše novca. Mi izvozimo praktično sirovo mlijeko po mizernoj cijeni. Umjesto što ga izvozimo, trebamo proizvoditi sir i prodavati skuplju robu - govori Bićo.
Naglašava kako država ne bi trebala svoje proizvode davati jeftino, a s druge strane uvoziti znatno skuplje.
- Kod nas sve naopako funkcionira, umjesto da se baziramo na proizvodnju sira, plasiramo ga na domaće tržište, pa, na kraju krajeva, i mi izvozimo po visokoj cijeni, mi izvozimo ono najjeftinije mlijeko - zaključuje Bićo.
I ranije su mljekari iz FBiH, kao i iz RS, ukazivali na slab kvalitet uvezenog mlijeka. Osim toga, dodatni problem za opstanak mnogih farmi u BiH predstavlja nekontroliran rast cijena svega onog što ulazi u proizvodnju mlijeka. Skuplji su koncentrati, ali i gorivo, dok je otkupna cijena mlijeka posljednjih godina ostala nepromijenjena.