Republičko javno tužilaštvo RS zatražilo je određivanje jednomjesečnog pritvora direktoru Instituta za javno zdravstvo (IZJZ) RS Branislavu Zeljkoviću osumnjičenom za zloupotrebu službenog položaja ”teškoj” 790.000 KM.
Zatraženo je i pritvaranje direktora ”ProControla“ Slavka Bojića, ”Promedinga” Dragana Dubravca i turističke agencije ”Travel 4 fun” Saše Markoviće, koji se terete za pomaganje u zloupotrebi položaja, te zloupotrebu u postupku javne nabavke. Svi su sprovedeni u Okružni sud u Banjoj Luci koji će i odlučivati o pritvoru. Ročište je zakazano za 18 sati, ali medijima nije dozvoljeno prisustvo.
U prijedlogu za pritvor navodi se da se sumnja da su Bojić i Dubravac u martu prošle godine zaključili ugovor o konzorcijumu za uvoz zaštitne opreme i medicinskih maski za naručioca IZJZ, iako svjesni da ”ProControl” nije registrovan za promet medicinske opreme i sredstava, u cilju da kao grupa ponuđača pribave korist. To im je, kako se navodi, omogućio tadašnji v.d. IZJZ Zeljković, koji je odlukom Vlade RS bio zadužen za nabavke opreme i sredstava za sprečavanje i suzbijanje Kovida 19 u Srpskoj. Iskorišćavanjem službenog položaja, ali i vanrednog stanja u RS s njima je nezakonito sklopio posao oko nabavki 50.000 respiratornih maski KN 95 ukupne vrijednosti 345.000 KM bez PDV. Pregovarački postupak je proveden bez objave obavještenja o javnoj nabavi, a ”ProControlu” je tenederska dokumentacija dostavljena prije objave obavještenja o nabavci. Navodi se da je ”po prethodnom dogovoru” ta firma višestruko uvećala cijene maski i to tako što ih je dva puta fakturisala kako bi se prikrila stvarna vrijednost. Stvarna vrijednost je bila 0,36 KM, a IZJZ su fakturisane po cijeni od 6,9 KM. Time je ”ProControlu” omogućena imovinska korist od najmanje 241.500 KM.
Zeljković i Marković osumnjičeni su i za pribavljanje koristi agenciji ”Travel 4 fun” u iznosu od 550.000 KM. Ta nabavka se odnosila na medicinska zaštitna odjela, maske za lice i profesionalne digitalne termometre, vrijednosti 2,38 miliona KM, bez PDV. Sumnja se da Zeljković nije izvršio nadzor ni provjere narudžbe pa je umjesto medicinskih dobio nemedicinska odijela bez odgovarajuće deklaracije, certifikata i standarda i koje nisu porijeklom iz Kine, već su proizvedena u BiH, iako se u ponudi navodilo da su iz Kine. I tu je cijena uvećavana sa 22,5 KM na 50 KM.
Ukoliko se dokaže krivica Zeljkoviću i ostalima prijeti od tri do 15 godina zatvora.
Zeljković je tokom saslušanja rekao da nije počinio djela za koja se tereti, naglašavajući da nije bio u bjekstvu, već da je imao zakazan pregled u Beogradu. Po saznanju da se za njim traga tvrdi da se javio glavnom inspektoru Uprave za organizovani i teški kriminalitet MUP RS. Uhapšen je u 00.05 časova, a tužilaštvu je dostavio dokumentaciju s ORL pregleda. Ostali su se branili ćutanjem.