Vjerovali ili ne, ali prema tvrdnjama Zavoda za statistiku, Federacija je od 2018. godine pa sve do kraja prvog kvartala 2021. dobila skoro 400.000 radnika.
I sve to uz činjenicu da zvanični podaci ukazuju na katastrofalan trend odlaska radnika iz BiH.
Naime, prema podacima Zavoda za statistiku FBiH, u prvom kvartalu ove godine u FBiH je bilo 1.856.000 radno sposobnog stanovništva.
Dok je, prema podacima iste institucije, krajem 2018. bilo 1.480.000 radno sposobnog stanovništva! I broj radne snage je povećan s 584.000 na 679.000.
Na naš upit kako je ovo moguće, iz Federalnog zavoda za statistiku su kazali da je došlo do prekida dosadašnje serije podataka i da rezultati iz ankete o radnoj snazi za 2020. i 2021. godinu nisu uporedivi s rezultatima iste ankete za prethodne godine.
Ekonomistkinja Svetlana Cenić za „Avaz“ je kazala da nije tajna da je statistika u BiH najlošija u cijeloj Evropi.
- Izgleda da je bila neka invazija radnika u BiH. Pa niko nije otvorio niti jedno novo radno mjesto, osim u administraciji. To što oni farbaju stvarnost ružičastim bojama je jedan problem, drugi je što ovu statistiku koriste i međunarodne finansijske institucije pa na osnovu ovih podataka oni donose svoje odluke - istakla je Cenić.
Dodala je da će se u narednim godinama u kojima slijedi oporavak pokazati rezultat loše statistike.
- Ne mogu oni prebrisati realnost, nema đaka u školama, nema studenata, gradovi su prazni. Povraća mi se od ovog, nije mi jasno kako MMF može preuzeti ovu statistiku i donositi odluke. Ali oni kažu da moraju, jer se radi o zvaničnim podacima. I to je ogroman problem - naglasila je Cenić.
Ekonomista Faruk Hadžić kazao nam je da statistički sistem u BiH ima niz slabosti.
- Velika razlika koja se pojavila u objavljenim podacima iz ankete o radnoj snazi odnosi se na procjenu broja stanovnika - istakao je Hadžić.
Dodao je da se mnogi ekonomisti u BiH pitaju ko i na osnovu čega vrši procjene broja stanovnika u našoj zemlji.
- Uvažavaju li se podaci u vezi s migracijama posljednjih godina, jesu li u konačnici pouzdani objavljeni podaci ako je procjena broja stanovnika bila pogrešna - upitao je Hadžić.
- Samo na osnovu dobre statistike mogu se donijeti strateške odluke. Sve ono što je osnovano na falš statistici rezultira i falš efektom. Dobivamo katastrofu. To ste vidjeli u vrijeme pandemije, sve što su radili bilo je preko koljena i može se spomenuti uz riječi „Budi Bog s nama“. Mislim pritom na oba entiteta, jer ništa bolja statistika nije ni u RS - kazala je Cenić.