Iako su u svim segmentima vidljive ogromne posljedice neformiranja Gradskog vijeća u Mostaru, koje ovaj grad nije imao od 2012. godine, ipak su najizraženije one u nelegalnoj gradnji.
MOSTAR
Neko mora odgovarati za nerad gradskih službi proteklih 10 godina, kaže Ćosić
Vlaho: Pobunili se građani. M. SMAJKIĆ
Iako su u svim segmentima vidljive ogromne posljedice neformiranja Gradskog vijeća u Mostaru, koje ovaj grad nije imao od 2012. godine, ipak su najizraženije one u nelegalnoj gradnji.
Tako brojni objekti koji su izgrađeni suprotno regulacijskim planovima i bez neophodnih dozvola sada čekaju legalizaciju.
Upravo su se tome odlučili suprotstaviti građani, koji su jučer pokrenuli peticiju s ciljem zabrane legalizacije spornih objekata.
Jedan takav stambeno-poslovni kompleks izgrađen je u naselju Bijeli Brijeg i cijeli slučaj je predmet istrage Federalne uprave policije.
To je novinarima jučer kazao Mario Ćosić, predstavnik neformalne grupe građana okupljene oko Inicijative „Stop nelegalnoj gradnji na Bijelom Brijegu“, u čijoj je organizaciji i započelo potpisivanje peticije.
On je podsjetio na to da su podnijeli krivične prijave protiv bivšeg gradonačelnika Ljube Bešlića, kao i Zdravka Čuljka, šefa Službe za građenje, te inspektora Nebojše Šarića.
- Bešlić je, kao što znate, uzeo sebi za pravo da mijenja regulacijske planove, a svi znamo da je to nemoguće bez Gradskog vijeća. Konkretno, u naselju Bijeli Brijeg je izdao dozvole investitorima koji su nelegalno izgradili stambeno-poslovni objekt na lokaciji na kojoj to nisu smjeli - naveo je on.
Kazao je i da su stanari zatražili obeštećenje, a ako se ne iznađe kompromis, podnijet će zahtjev za rušenjem cijele zgrade.
- Činjenica je da su se od 2012. godine, otkad nije postojalo Gradsko vijeće Mostara, izdavale građevinske dozvole mimo regulacijskih planova u svim dijelovima grada. Dakle, ovdje se ne radi samo o naselju Bijeli Brijeg, gdje smo se mi, kao građani, digli i ukazali na problem, već želimo ukazati na sve nezakonitosti. Jednostavno, neko mora odgovarati za nerad svih gradskih službi u proteklih 10 godina - kazao je Ćosić.
Također, Mostarka Tina Vlaho kazala je da se stanari ulica Kraljice Katarine i Liska već duže vrijeme bore protiv izgradnje stambenog objekta praktično u dvorištu njihovih zgrada, na zemljištu koje je označeno kao poljoprivredno.
- Za sada smo uspjeli oboriti urbanističku saglasnost. Međutim, investitor nam je kazao da on može čekati. Angažirali smo advokata - poručila je ona.
NA GRANICI SA HRVATSKOM
PRIJATELJI SE OPRAŠTAJU
TOKOM POPRAVKA KVARA