PROJEKTI

Prvi radovi na "Turskom toku" u BiH početkom 2022.

Pošto su predsjednik Srbije Aleksandar Vučić i direktor “Srbijagasa” Dušan Bajatović najavili kako bi on mogao biti završen do kraja godine, to će, kako je istakao, značajno ubrzati i aktivnosti na ovom projektu u RS

Uskoro početak gradnje plinovoda. Tanjug

G. M.

15.10.2020

Prvi radovi na izgradnji kraka strateškog plinovoda “Turski tok” kroz BiH mogli bi krenuti krajem naredne ili početkom 2022. godine.

Naime, direktor preduzeća “Gas-Res” Ljubo Glamočić rekao je da je gradnja ovog plinovoda do sada bila uslovljena dinamikom gradnje kraka “Turskog toka” kroz Srbiju.

Pošto su predsjednik Srbije Aleksandar Vučić i direktor “Srbijagasa” Dušan Bajatović najavili kako bi on mogao biti završen do kraja godine, to će, kako je istakao, značajno ubrzati i aktivnosti na ovom projektu u RS.

- Raduje me ta informacija, jer se time otvara i naša priča. Završetkom gradnje ovog plinovoda kroz Srbiju, a prema obećanjima nadležnih iz “Srbijagasa”, Srbija će započeti sa realizacijom projekta gradnje jednog kraka sa transportnog sistema Srbije ka RS, odnosno Bijeljini, u ukupnoj dužini negdje oko 100 kilometara. Prema procjenama nadležnih iz Srbije, taj dio posla mogao bi biti završen u naredne dvije do tri godine - kaže Glamočić, prenio je „Glas Srpske“.

Objašnjava da je već urađeno idejno rješenje trase plinovoda kroz RS koje se jednim dijelom razlikuje od pređašnjeg, koje je bilo vezano za projekat gradnje “Južnog toka”.

- Ovaj krak plinovoda će sada jednim dijelom pratiti trasu autoputa od Bijeljine do Banjaluke i on će ići od Mačvanskog Prnjavora preko Bijeljine, Brčkog, Vukosavlja i Šamca do Doboja, Prnjavora i Banjaluke, pa sve do Novog Grada. Prema nekim grubim procjenama, gradnja samo plinovoda, bez pratećih objekata, mogla bi koštati između 180 i 200 miliona eura, a njegov kapacitet bi trebalo da se kreće oko 1,2 milijarde metara kubnih plina godišnje. Gradnju plinovoda trebalo bi da prati i plinifikacija gradova, a planirana je i gradnja najmanje dvije plinske elektrane-toplane na području RS - objasnio je Glamočić.

Dodaje da će naredna godina biti iskorištena za izradu prostorno-planske dokumentacije i rješavanje imovinskih odnosa sa vlasnicima parcela preko kojih će ići ovaj plinovod.

- Naravno, ostalo je još da se sa predstavnicima “Srbijagasa” i “Gaspromom” dogovorimo o finansiranju ovog projekta, ali i osnivanju zajedničkog preduzeća koje bi bilo nadležno za gradnju ovog gasovoda kroz RS. Pored toga, trebalo bi da do kraja godine bude potpisan i sporazum o razumijevanju sa “Srbijagasom”, ali i međudržavni između Vijeća ministara BiH i Vlade Srbije - pojasnio je Glamočić.


Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.