Ono što je krasilo njeno stvaralaštvo, a što inače krasi romsku muziku je prisustvo neke magijske sile koje nismo čestno svjesni, ali koju podsvjesno osjećamo
Postoje samo dvije asocijacije na pomen romske muzike. Šaban Bajramović, koji je krunisani kralj ovog muzičkog pravca i Esma Redžepova kao kraljica. Osim vrhunskih glasova koji su krasili ove umjetnike, ostat će upamćeni i po predstavljanju i širenju romske kulture širom svijeta, kao i rušenju stereotipa koji se vezuju za romsku zajednicu. Esma Redžepova je u tome možda i prednjačila.
Njen umjetnički opus ubraja 20 albuma, više od 100 singlova, 6 filmova, preko 15.000 koncerata od čega preko 2.000 humanitarnih nastupa. Impresivno i za tri života. Ono što je krasilo njeno stvaralaštvo, a što inače krasi romsku muziku je prisustvo neke magijske sile koje nismo čestno svjesni, ali koju podsvjesno osjećamo. To je možda i najizraženije u njenoj najpoznatijoj pjesmi „Čaje šukarije“, koju je uz „Aber babi sokerdžan“ objavila na singl ploči 1961. godine. Podatak koji je malo poznat – ovo nije tradicionalna narodna pjesma, već ima svog autora, a taj autor je Esma Redžepova. Značaj njene umjetničke veličine ovom spoznajom samo postaje grandioznija.
Pjesma je, naravno, ispjevana na romskom jeziku, čime osim što se dočarava romska tradicija, ukazuje se i na vezu sa hindu jezikom, jer oba vuku korijene iz sanskrita. Ta preokupacija Indijom, porijeklom i tradicijom pratit će Esmu kroz cjelokupno njeno stvaralaštvo.