Aleksandar Hršum, jedna od najprepoznatljivijih TV ličnosti u našoj zemlji, već izvjestan period u tandemu s Aminom Hodžić vodi Dnevnik na Novoj BH. Njih dvoje čine idealan voditeljski par, a za „Avaz“ su pričali o izazovima novinarskog posla, svom prijateljstvu i udijelili savjete mladima koji bi se voljeli okušati u ovom poslu.
Na strani običnih ljudi
Šta prvo uradite kada se probudite?
- Jutro je za mene poseban dio dana, tako da se radujem jutru i miru koji donosi. Volim jutra u prirodi i na moru, imaju mi poseban potpis na duši. Prvo što uradim zahvalim se za još jedan dan života - još jedan novi početak, napravim čaj i krenem dalje kroz cirkus zvani život – kazao je Hršum.
- Jutra su mi omiljeni dio dana, volim kada su ispunjena pozitivnom energijom, zahvalnošću i osmijehom. Jutarnju rutinu počinjem obavaljajući ličnu higijenu. Slijedi nekoliko jutarnjih vježbica, svjež zrak i zdravi obrok. Zatim pregled obaveza za taj dan – dodala je Hodžić.
Zašto ste izabrali novinarstvo?
- Novinarstvo je izabralo mene, prije nešto više od trideset godina. Jednostavno je tako trebalo da se desi. Izgleda da je Univerzum tako složio kockice u mom zemaljskom životu. Prošao sam više etapa novinarskog života u ovih 30 godina, duga je to priča, ali sam srećan što je baš tako. Biti novinar za mene znači biti na strani običnih ljudi, jer baš takvi ljudi su mi davali ogromnu podršku kroz sve ove moje godine profesionalnog angažmana. Osim toga, biti novinar, znači biti odgovoran – opisao je Hršum.
- Ne mislim da sam mogla birati, vjerujem da je tako trebalo biti. Život me odveo u tom smjeru, i zahvalna sam na tome – objasnila je Hodžić.
S kojim izazovima se susrećete kao javne ličnosti?
- Javnost je ta koja tebe definiše u javnom prostoru, i zato taj posao trebaš raditi krajnje profesionalno i korektno. Život je izazov, zar ne? Kada te publika prepozna kao profesionalca u bilo kojem javnom poslu, onda su izazovi sastavni dio tog posla. Imao sam sreću da sam nagrađen od TV publike poštovanjem i zato sam im najviše zahvalan – naveo je Hršum.
- Ne osjećam se kao “javna ličnost” ni na koji način, iako radim posao koji jeste javan. Prednost ovog posla jeste ta što je javan s tim da je posebna tema odgovornost za svaku javno izgovorenu riječ. U svakom drugom segmentu se osjećam kao i svi građani ove zemlje – kazala je Hodžić.
Koliko Vam je novinarski, odnosno voditeljski posao promijenio živote?
- Iskreno, ja vam se cijeli život bavim televizijom, pa i ne znam kako bi to izgledalo drugačije. S pedeset godina života, u stopu me prati televizija. Televizija se stalno mijenja, što je razumljivo, i svaki dan trebaš biti spreman da učiš o svome poslu. Voditeljski posao od vas traži odgovornost, pripremu, i baš to stalno učenje i jeste smisao. Gledaoci odmah reaguju ako ne poštujete navedene segmente. Moj život je televizija – ispričao je Hršum.
- U svakom slučaju otvorio mi je oči na mnoge probleme, dao snagu i hrabrost da se uhvatim u koštac i pokušam naći rješenja. Ovaj posao nudi širok spektar upoznavanja raznih oblasti, ljudi, životnih priča, kolega, odnosa, stručnjaka, problema koje treba rješavati, ukratko, mnogo toga. Moj život se nije promijenio, ali jeste možda pogled na građanski život – navodi Hodžić.
Kako balansirate privatni i poslovni život?
- Balans je smisao života. Teško postižemo staviti sve ono što nam se dešava u prostor koji je balansiran, ali stalni rad na sebi isključivo, daje nam balans. Kroz godine profesionalnog rada učim da balansiram upravo privatni i poslovni život. I želim da budem iskren, sa zrelošću koju sada imam shvatam da ta granica treba da bude postavljena. Posao je mjesto gdje trebate težiti biti profesionalac, a privatni život je na drugoj strani, gdje razmišljate o svim onim drugim sferema koje nisu posao. Vjerujte u sebe, učite svaki dan i balans pokaže svoje “lice” – objasnio je Hršum.
- Vrlo jednostavno, potpuno mi je odvojen privatni od poslovnog života. I ni na koji način ih ne miješam, osim ako nađem neku inspiraciju za priču, i doživim ili saznam za određene probleme koji vrijede tematiziranja u informativnom programu. A to se, nažalost, često dešava – kazala je Hodžić.
Humana profesija
Kako rješavate nesuglasice, razmirice između sebe ili ste već toliko navikli jedno na drugo da isto i razmišljate?
- Amina je, prije svega, veliki profesionalac, a ja isključivo tražim profesionalni način u poslu. Imali smo sreću da kroz posao postanemo prijatelji, što je nagrada i zbog čega sam srećan. S izuzetnom lakoćom radimo definisane zadatke i nesuglasica nije bilo, jer znamo koliko je naš zadatak u procesu proizvodnje važan. Amina je privatno biće s dušom koja prija i lijepo ju je imati za prijatelja – opisao je Hršum.
- Raditi s Aleksandrom je vrlo jednostavno, a nesuglasica nikada nismo imali. Meni je zadovoljstvo i čast raditi s njim, a prijateljstvo koje smo izgradili je velika blagodat – istaknula je Hodžić.
Šta biste promijenili u svom poslu da možete?
- Sve je u procesu stalnog mijenjanja, a posebno sada u vremenu kojem svi živimo. Treba naučiti prihvatati sve što se mijenja i oblikovati to kako je najbolje za vas. Televizija je danas u stalnoj borbi s tehnološkim novitetima i vrlo je izazovno biti dio tog procesa. Lično sam zadovoljan što radim na televiziji 21. vijeka, modernoj i profesionalnoj – istaknuo je Hršum.
- Novinarstvo poprima nove oblike, sadržaje, forme, alate. Svakako da treba biti u skladu s modernim vremenom, ali je, nažalost, vidljivo iščezavanje “istraživačkog novinarstva”. S druge strane, vrlo važno je zaštititi našu profesiju, te svaki napad na novinare tretirati kao napad na službeno lice. Nažalost, mnoge kolege su ovo iskusile, kako verbalno, tako i fizički – objasnila je Hodžić.
Danas je, u jednu ruku, nezahvalno ući u svijet novinarstva. Šta biste poručili mladim kolegama koji će tek zakoračiti u taj svijet ili imaju želju da naprave taj korak?
- Svako od nas ima svoje izbore i odluke. Vjerovati u ono što radiš, stalno učiti i graditi profesionalnost u sebi je osnov. Ako vam je želja da postanete dobar TV prezenter, onda stalno čitajte, vježbajta svoj izgovor, pravilno dišite... Učite da budete dio tima, jer jedino ako ste dio tima, onda ste na vrhu – poručio je Hršum.
- Prvenstveno da budu spremni na svakodnevni rad, kako na sebi, tako i u redakciji. Da nemaju naivno mišljenje o ovoj profesiji, na način da je lahko i da je krajnja informacija koju dobiju, vijest, članak ili prilog, rezultat rada od nekoliko minuta. Ova profesija podrazumijeva mnogo više. Ali isto tako je vrlo humana profesija, koja nudi razne mogućnosti, od insistiranja na odgovornosti vlasti i transparentnosti, isključivog rada u interesu javnosti, borbe za pravednije i bolje društvo, do pomoći ljudima. Ovo je poziv koji se živi 24 sata - zaključila je Hodžić.
Nepredviđene situacije
Sigurno ste imali gafova u programu. Možete li podijeliti s nama ono što Vam je ostalo kao najupečatljivije/najsmješnije?
- Kao i svaki posao, i ovaj naš ima situacije koje nekada nisu u stanju da kontrolišeš. Televizija je brza forma, i nekada je koncentracija ta koja nije na tvojoj strani. Pad koncentracije je u našem poslu izuzetno vidljiv, pa mi se dešavalo da u takvim situacijama nastaju neki mali gafovi koji su simpatični i sastavni dio posla. Sada zaboravljam naočare za čitanje, a već sam u studiju. Onda imam divne kolege koje isprave moju grešku i donesu mi iz redakcije zaboravljene naočare – našalio se Hršum.
- Radimo zajedno skoro šest godina. Bilo je mnogo anegdota, smiješnih i nepredviđenih situacija, koje gledatelji u finalu rijetko primijete. Živi program je takav, ali je bitno da smo u svakoj situaciji ostali dosljedni i profesionalni – prisjetila se Hodžić.