ŠIRI SE MREŽAMA

Trik kako da preživite infarkt ako ste sami koji datira iz kasnih sedamdesetih

Navodi se da ova metoda može pomoći ljudima, ako su sami, da prežive srčani udar tako što će ritmično kašljati kako bi im srce kucalo

Facebook

N. H.

22.3.2025

Nedavni trend na društvenim medijima oživio je tehniku iz kasnih 1970-ih koja se zove CPR kašlja. U pitanju je snažno i učestalo kašljanje.

Navodi se da ova metoda može pomoći ljudima, ako su sami, da prežive srčani udar tako što će ritmično kašljati kako bi im srce kucalo.

Kada dođe do kardioloških problema ili infarkta jedna od tehnika prve pomoći je snažno kašljanje kako bi trenutno bio održan protok krvi i svijest. Međutim, ova tehnika nije adekvatna pomoć van bolnice i bez ljekarskog nadzora.

Srčani udar ili srčani zastoj je stanje kada je osobi neophodna medicinska njega. CPR kašalj, tehnika snažnog kašljanja koja se pominje, odnosi se samo na određene vrste aritmija, a ne na srčani udar ili potpuni zastoj srca, a stručnjaci urgentne medicine više puta su naglašavali da ovo nije odgovarajući odgovor za većinu hitnih slučajeva, piše Science Alert. Također, Američko udruženje za srce ne preporučuju da ovo radite bez ljekarskog nadzora i upozoravaju da oslanjanje na ovu nedokazanu metodu može odložiti efikasne tretmane i pomoć.

Zašto je ovaj trik tako popularan? Dio odgovora leži u tome što platforme društvenih medija guraju postove koji stvaraju angažman, često dajući prioritet emocionalno rezonantnim ili iznenađujućim tvrdnjama u odnosu na nijansiranu istinu. Sugestija da neko može „spasiti sopstveni život” jednostavnim trikom sigurno će se širiti brže od poruke koja podstiče složena, manje dramatična rješenja. Inače, iako ovo može u nekim situacijama biti adekvatna pomoć, ne postoje istraživanja koja svjedoče nešto egzaktnije o svemu.

Šta treba da uradite ako vi ili neko drugi pokaže znake srčanog udara ili zastoja srca? Odgovor je direktan. Odmah pozovite hitnu pomoć. Ako osoba ne reaguje i ne diše, počnite s kompresijom grudnog koša u stalnom ritmu od oko 100 do 120 otkucaja u minuti dok ne stigne stručna pomoć.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.