Živimo u vremenima u kojima je virtuelni svijet postao dio naše stvarnosti.
OČEKUJE SE RJEŠAVANJE
SAVJETI
Društvene mreže kod mnogih izazivaju pravu ovisnost i nju je potrebno liječiti
Izaziva ovisnost. Ilustracija
Živimo u vremenima u kojima je virtuelni svijet postao dio naše stvarnosti.
Činjenica je da su vam internet te posljedično i društvene mreže omogućili mnoge benefite o kojima ste ranije mogli samo maštati, a pokazali su se veoma korisnima i kod razvoja i unapređenja poslovanja.
Ipak, društvene mreže u tolikoj su se mjeri usadile u život ljudi da im često posvećujete previše vremena te svoj život, umjesto u stvarnosti, provodite u tom virtuelnom svijetu.
Dovoljno je otići u kafić i pogledati oko sebe. Veliki broj ljudi, posebno mladih, tipka po mobitelima umjesto da razgovaraju s osobom do sebe. Tu se nameće jedno veoma važno pitanje - jesmo li zbog socijalnih medija izgubili vještine socijalizacije?
Uz pomoć pametnog telefona, društvenih medija i interneta sada bilo gdje i u bilo kojem trenutku možete saznati gdje se nalaze i šta rade vaši prijatelji ili članovi porodice. Možete uploadati fotografije, direktno odgovarati na poruke i još mnogo toga. No, upravo to može loše utjecati na vaše odnose u stvarnom životu.
Ne treba osporavati sve prednosti interneta i društvenih mreža, no činjenica je da društvene mreže kod mnogih izazivaju pravu ovisnost i nju je u krajnjim slučajevima potrebno liječiti.
Kako ne biste neprestano provjeravali društvene mreže, isključite obavijesti jer će vas manje ometati u svakodnevnim zadacima i obavezama.
Obavijesti koje se pojavljuju na vašem telefonu stalni su podsjetnik da se nešto dešava u online svijetu i možda se osjećate kao da ćete nešto propustiti. No, ono što propuštate dešava se tamo negdje, stoga isključite te obavijesti i fokusirajte se na stvarni svijet.
Postavite tajmer na telefon kako biste ograničili vrijeme provedeno na društvenim mrežama. Bit ćete iznenađeni koliko će vam ostati slobodnog vremena za uživanje u nekim drugim, mnogo zanimljivijim stvarima i aktivnostima.
Kako bi što manje vremena provodila na Instagramu ili Facebooku, pronađite neki hobi ili zanimljivu aktivnost koja će ispunjavati vaše vrijeme. To je odlična prilika da naučite nešto novo i da upoznate nove ljude te da vrijeme provedete kvalitetnije.
Umjesto da neprestano visite na mobitelu, radije svoje slobodno vrijeme provedite s ljudima do kojih vam je stalo. Otiđite s prijateljicom na kafu, posjetite baku ili izađite s dečkom na večeru. Povežite se s tim ljudima u stvarnosti.
ADVOKATICA MINISTRA
OTVOREN RAZGOVOR ZA FACE
EVO NA ŠTA SU SE POZVALI
AKCIJA "TUNEL 2"