Eksperti za sigurnost i pedijatri imaju svoje preporuke, ali i vaše dijete ima svoje zahtjeve... Pred vama je toliko detalja... Pa, šta na kraju odučiti?
Pitanje o kojem roditelji često razmišljaju je kada da svoje dijete prebace iz dječijeg sjedišta na "podizač", a zatim i na obično sjedište koje ima regularni sigurnosni pojas. Zahtjevi za težinu i visinu se ne poklapaju uvijek s proporcijama dečijeg tijela, i baš takve stvari zbunjuju roditelje.
Vaš mršav 10-godišnjak više se uopće ne želi voziti u bilo kojem obliku dječijih sjedišta? Eksperti za sigurnost i pedijatri imaju svoje preporuke, ali i vaša porodica također. Toliko detalja... Nije bilo tako prije više decenija, zar ne?
Danas postoji standard za sigurnosna sjedišta i on se sastoji od pet tačaka.
Primijetit ćete da su neka sjedišta za automobile pretvorena u pomoćna mjesta, ostavljajući zadržavanje od "5 tačaka" u korist sigurnosnog pojasa automobila. Međutim, vaše dijete možda još nije spremno da sjedne na pomoćno sjedište.
Nacionalna uprava za sigurnost saobraćaja na putevima navodi da bi djeca starosti od 4 do 7 godina trebala da ostanu u dječijim sjedištima dok ne dostignu maksimalnu težinu i visinu koja se zahtjeva prema uputstvima proizvođača automobila.
U zavisnosti od visine djeteta, neki roditelji se prerano odlučuju za prebacivanje u regularna sjedišta. U idealnom slučaju, vaše dijete bi trebalo imati više od 18 kilograma i 65 centimetara kada ga prebacite na pomoćno sjedište. Ali, čak i to dolazi sa drugim odredbama, jer postoji pravi način da vozite dijete u pomoćnom sjedištu.