Čekaonice domova zdravlja, na početku školske godine, prepune su bolesne djece koja, pod temperaturom, s kašljem i stomačnim virusom, znaju satima čekati da ih ljekar primi. U većini domova zdravlja odgovor je isti - jedan ljekar radi u smjeni.
Posljednjih godina zdravstvene ustanove suočavaju se s nedostatkom medicinskog kadra, prije svega ljekara specijalista.
Razlog za to su sve manji broj upisanih studenata na Medicinski fakultet, odlazak zdravstvenih radnika u penziju te činjenica da u potrazi za boljim životom mnogi napuštaju državu.
Direktor Javne ustanove Dom zdravlja Kantona Sarajevo Abel Baltić za „Avaz“ je kazao da trenutno u ovoj ustanovi ima 30 pedijatara te da su posljednju doktoricu ove specijalizacije primili prije pola godine.
- Mi imamo odobrenje za prijem zdravstvenih radnika, pogotovo pedijatara, konkurs je stalno otvoren, ali, nažalost, tog kadra nema. Smatram da je veliki problem to što se zakasnilo s reakcijom, a ja sam već prije sedam godina upozoravao na ovaj problem, međutim, tadašnje rukovodstvo nije imalo razumijevanja, nisu se slagali s mojom procjenom. Sada nam fali veliki broj stručnog medicinskog osoblja - kazao je Baltić.
On je istakao da, osim pedijatara, duže vremena traže i pulmologe.
- Jedino su dva pulmologa iskazala želju za rad kod nas, tako da ćemo to vrlo brzo riješiti. Nadam se da će isti slučaj biti i kada je riječ o pedijatrima, jer zaposlenike želimo primati onako kako zakon to nalaže, putem raspisivanja javnog poziva, za šta imamo i odobrenja Vlade Kantona Sarajevo. Godinama unazad se trebalo planirati i drugačije reagirati - naveo je on.
Dodao je da su za godinu, koliko je na čelu Doma zdravlja KS, zaposlili 47 ljekara opće prakse i 45 specijalizanata, ali da to i dalje nije dovoljno.
- Još nam nedostaje između 30 i 40 ljekara da bismo bili funkcionalniji, ali stanje je bolje nego što je bilo - rekao je Baltić.
Baltić je podsjetio da školovanje ljekara traje šest godina, specijalizacija još četiri godine, dakle, obrazovanje stručnog kadra traje od šest do 10 godina.
- Moralo se mnogo ranije reagirati. Čak i s ovoliko novozaposlenih, mi i dalje imamo manjak stručnog kadra, to dovoljno pokazuje u kolikom smo bili problemu - naveo je Baltić.