Srbija treba pokrenuti "inkluzivan dijalog" koji će uključiti sve grupe kako bi ostvarila konsenzus o reformama neophodnim za napredovanje ka članstvu u Evropskoj uniji (EU), poručila je evropska komesarka za proširenje Marta Kos, javlja Anadolija.
Obratila se na plenarnoj sjednici Evropskog parlamenta u Strasbourgu u utorak, zbog trenutne situacije u Srbiji i protesta pokrenutih nakon tragedije na željezničkoj stanici u Novom Sadu.
- Naš interes je da demokratsku Srbiju dovedemo u porodicu Evropske unije - poručila je Kos.
Protesti u Srbiji
U Srbiji se više od tri mjeseca svakodnevno održavaju protesti pokrenuti nakon pada nadstrešnice na Željezničkoj stanici u Novom Sadu, kada je poginulo 15 ljudi. Proteste predvode studenti koji traže odgovornost institucija i transparentnu istragu o toj nesreći.
Kos smatra da učešće građana, transparentnost i odgovornost igraju vitalnu ulogu u razvoju demokratskih društava. Izrazila je zabrinutost zbog incidenata protiv demonstranata i očekuje punu, nepristrasnu i brzu istragu ovih napada.
- Ne treba tolerisati nasilje, a očekujemo da srbijanska policija nastavi da brine o sigurnosti demonstranata - poručila je.
Evropski parlament zabrinut
Na sjednici EP-a je izražena i zabrinutost zbog postupanja vlasti prema grupi miroljubivih aktivista civilnog društva, iz članica EU-a i zemalja kandidata, koji su privedeni, a kasnije je zatraženo da napuste Srbiju jer predstavljaju "sigurnosni rizik".
- Širenju dezinformacija i neprijateljske političke retorike, uključujući i protiv EU-a, protiv naših građana, protiv poštovanih članova Evropskog parlamenta i protiv Delegacije EU-a, koja vodi dijalog s političkim i civilnim akterima, nema mjesta i neće biti mjesta na putu ka EU integracijama - istakla je Kos.
Važno je, nastavila je, da se stvore uslovi za inkluzivan dijalog koji uključuje sve zainteresovane strane, političke aktere, institucije, članove civilnog društva i studente i profesore kako bi se pozabavili problemima i kako bi se postigao konsenzus o reformama koje su neophodne za evropsku budućnost Srbije.
- To će ojačati srbijansko društvo i konsolidovati budućnost Srbije u EU-u. To ostaje prioritet Komisije da podrži Srbiju da napreduje na njenom evropskom putu i postane dio Evropske unije - kazala je Kos.
Reforme tokom procesa
Istakla je da put Srbije ka EU-u nudi rješenja za mnoga pitanja koja su u središtu zahtjeva demonstranata u Srbiji.
- Reforme koje želimo da vidimo tokom procesa pristupanja će ojačati borbu protiv korupcije, osigurati nezavisnost pravosuđa, odgovornost institucija i transparentne javne nabavke, promovisati slobodu i pluralizam medija i poboljšati izborne uslove - dodala je.
Napomenula je da članice EU-a traže i progresivno usklađivanje sa zajedničkom vanjskom i sigurnosnom politikom, dodavši kako EU od budućih članica očekuje da "stoje uz nas braneći principe multilateralnog poretka zasnovanog na pravilima".
- Nastavit ćemo da se angažujemo sa vlastima i svim zainteresovanim stranama, političkim akterima i civilnim društvom kako bismo podržali neophodne reforme na evropskom putu Srbije, za dobrobit svih njenih građana i cijelog srbijanskog društva - kazala je.
Sjednici Evropskog parlamenta prisustvovalo je više poslanika Skupštine Srbije koji su debatu pratili sa galerije.